ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Amiga a PCMCIA modem

Napsal Prober on .

Seznam článků

Možná vás někdy napadlo, jestli jde ještě dnes připojit svou Amigu k internetu pomocí klasického modemu. Dnes už sice nejde o nejrozšířenější možnost, ale jelikož jsme fanoušci staré technologie, můžeme někdy zatoužit připomenout si staré, dobré časy. Odpověď je ano, možné to je. Vše je mnohem jednodušší něž by se mohlo zdát. V tomto článku se pokusíme přiblížit celý postup instalace hardwaru a potřebných programů.

3com_modem

Možná vás někdy napadlo, jestli jde ještě dnes připojit svou Amigu k internetu pomocí klasického modemu. Dnes už sice nejde o nejrozšířenější možnost, ale jelikož jsme fanoušci staré technologie, můžeme někdy zatoužit připomenout si staré, dobré časy. Odpověď je ano, možné to je. Vše je mnohem jednodušší něž by se mohlo zdát. V tomto článku se pokusíme přiblížit celý postup instalace hardwaru a potřebných programů.

Hardware

Ze všeho nejdříve budeme potřebovat odpovídající hardware, který nám umožní připojit naší Amigu k síti nebo internetu. Zde nám volbu značně usnadnila firma Commodore, když se rozhodla vybavit Amigu 600 a Amigu 1200 standardní PCMCIA sběrnicí.

PCMCIA (Peripheral Component MicroChannel Interconnect Architecture, později Personal Computer Memory Cards International Association) je rozšiřující slot, který byl vytvořen již v roce 1989. PCMCIA karty mají všechny stejnou velikost 85,6 x 54 mm (šířka x délka) a liší se pouze svou tloušťkou, podle které je lze řadit do tří kategorií:

  • Type I
    jeho tloušťka je 3.3 mm. Jedná se o 16-bitové karty vhodnější především pro starší počítače. Dnes se již na trhu nevyskytují.
  • Type II (CardBus)
    jeho tloušťka je 5 mm. Používají jej např. síťové karty, řadiče USB a Firewire, čtečky paměťových karet apod. Pro Amigu jsou použitelné pouze 16-bitové varianty těchto karet.
  • Type III (CardBus)
    jeho tloušťka je 10.5 mm. Byl určen především pro malé pevné disky v kompaktním pouzdře, případně pro karty obsahující větší množství elektroniky.

Typ II a III se dále vyskytuje v 16bitové nebo 32bitové verzi. 32bitová je často označována jako CardBus a pro Amigu je zcela nepoužitelná. Rozeznáme je podle kontaktního (většinou zlatého) plechu nad konektorem, který má pouze 32bitová verze. CardBus podporuje navíc busmastering, umožňující kartě přistupovat přímo do paměti. PCMCIA karty se vyznačují podporou Plug'n'Play (PnP) a hot swap. Mohou být měněny za chodu a samy si nastavují parametry jako přerušení, adresu apod.

To by na zasvěcení do problematiky mohlo stačit a nyní se dostáváme k tomu, co máme dnes pro svou Amigu reálně k dispozici. Speciálně pro tento článek jsem si postupně obstaral klasickou ethernet kartu, wi-fi kartu a klasický modem. Nezní to špatně, ne?

PCMCIA modem 3COM

V dávných časech byl modem jediným způsobem jak se přijatelně připojit k internetu. Naštěstí je tato doba už nenávratně pryč. My jsme však nostalgici každým coulem, takže proč nezkusit připojení klasickým vytáčeným připojením. Na rozdíl od předchozích dvou případů, zde již nemáme tolik volnosti ve výběru karty. K dispozici je pouze jeden ovladač, který podporuje jen následující karty:

  • Megahertz CC1144-49
  • Intelligent 56k Fax Modem
  • Motorola CELLect 14.4 PCMCIA Modem
  • PSION DACOM 56K+FAX Gold Card
  • Dynalink 1456CS.

Jak však sami vidíte, má karta na seznamu kompatibilních karet sice uvedená není ale i přesto funguje zcela bez problémů. Možná je to o štěstí.

3com_modem

Mě se podařilo koupit na Aukru starší modem 3COM (3CXM756) za krásných 21,- Kč včetně poštovného.

Pokud vše funguje jak má, uvidíte následující okno:

modem_info

To by bylo k výběru samotné karty snad vše, nyní se podíváme na softwarovou stránku věci...


Software a ovladače

Nyní se dostáváme k obtížnější etapě, kterou je volba, instalace a nastavení software. K zprovoznění této karty budeme potřebovat hlavně nějaký program pro podporu TCP/IP protokolu. Zde máme k dispozici několik možností - Miami, MiamiDX, Genesis nebo AmiTCP.

Jak sami vidíte, máme na výběr z celkem velkého množství řešení. Nicméně, nyní se musíme rozhodnout. AmiTCP je již zastaralý a má celkem složitou konfiguraci, Genesis je pouze součástí systému AmigaOS 3.9. Zůstává nám tak pouze Miami a MiamiDX. Ovšem, jakou verzi zvolit.

Rozhodnutí není jednoduché, protože záleží na tom, co budeme potřebovat. Pokud to bude pouze připojení k síti, tak nám plně vystačí Miami. Pokud však budeme chtít něco víc, tak rozhodně MiamiDX. To "něco víc" jsou například dvě různá rozhraní, což nám umožní současné připojení k internetu modemem a k síti pomocí síťové karty. Starší verze Miami toto neumožňují. Já si zvolil právě MiamiDX, takže následující konfigurace budou prováděny právě v něm.

Ovladače

Když už jsme si zvolili TCP/IP stack, budeme potřebovat pro svou kartu také odpovídající ovladače. U PCMCIA modemů není situace vůbec růžová a budete muset mít velké štěstí, aby se vám podařilo najít funkční kartu. Jako ve všech případech se musí jednat pouze o 16-bitovou kartu a modem musí být hardwarový, nikoli tzv. WinModem (softwarový). Jediným ovladačem pro Amigu 600 a Amigu 1200 je pcmser.device.

Fungovat by teoreticky měla většina karet, které splňují výše uvedené požadavky, ale nelze to zaručit. Prozatím odzkoušené a funkční jsou pouze následující karty:

  • Megahertz 14400bps Faxmodem, Model #CC1144-49
  • Intelligent 56k Fax Modem
  • Motorola CELLect 14.4 PCMCIA Modem
  • PSION DACOM 56K+FAX Gold Card
  • Dynalink 1456CS

Instalace tohoto ovladače spočívá pouze v překopírování souboru pcmser.device do složky DEVS:. Nyní, když už máme vše připraveno, můžeme přejít k vlastní konfiguraci MiamiDX...


Konfigurace MiamiDX

Spustíme MiamiDX... Přejdeme na záložku Hardware a klikneme na New (obr.1). Objeví se další okno (obr.2), v kterém si vybereme možnost Serial. Objeví se další okno (obr. 3), v kterém napíšeme název definovaného rozhraní a navolíme odpovídající ovladač. Jako ovladač zadáme název dříve zkopírovaného souboru DEVS:Networks/pcmser.device (Unit 0). Jako název lze zadat libovolnou zkratku (např. Modem_3COM). Zbytek necháme beze změn a klikneme na OK.

001 002 003
obr.1 obr.2 obr.3

Nyní přejdeme na záložku Interfaces (obr.4) a vytvoříme nový zápis (New). V následujícím okně (obr.5) vybereme PPP dial-out (vytáčené spojení) a Internet.

004 005 006 007
obr.4 obr.5 obr.6 obr.7

Po potvrzení se objeví další okno (obr.6), z kterého vybereme používaný hardware (takže Modem_3COM, nebo to co jsme zadali v předchozím kroku). Po kliknutí na OK se objeví ještě jedno podobné okno (obr.7), v kterém si vybereme tzv. Dialer. Ten se vytvořil automaticky při vytvoření nového hardware. K němu se vrátíme ještě později. Následuje další okno, které už z předchozích nastavení už nevypadá tak zmateně (obr.8).

008
obr.8

Zde nastavíme u všech položek Dynamic, protože u vytáčeného spojení nemůžeme znát přidělené adresy a využije se tak služeb DHCP serveru poskytovatele. V tomto okně nás ještě budou zajímat položky GUI default (tlačítka Online a Offline v hlavním okně budou odpovídat za modemové připojení) a Events, v kterém si můžeme nastavit aby se okno MiamiDX po spojení automaticky ikonifikovalo.

Nyní přejdeme na záložku Dialer (obr.9), kde vidíme automaticky vytvořený profil pro vytáčené spojení. Označíme jej a klikneme na tlačítko Edit.

009
obr.9

Před námi se objeví okno (obr.10), v kterém se nastavují parametry vytáčeného spojení pro daný modem. Nás bude zajímat především položka Phone numbers, kde definujeme odpovídající telefonní číslo daného ISP. Vyplnit musíte také políčka Login ID a Password, které získáte od svého poskytovatele. U mnou zvolené firmy Tiscali je to TISCALI / TISCALI.

010
obr.10


Testování

Po kliknutí na tlačítko Online bychom se měli připojit k internetu. Jestli se tak skutečně stalo se dozvíme vysláním pingu (MiamiPing www.probers.cz). Měli bychom dostat odpověď v podobě řady statistik a času odezvy. To můžeme přerušit klávesovou kombinací CTRL+C. Pokud nakonec uvidíme, že se pakety vysílané pingem vracejí, je vše v pořádku.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming