ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

ReAmiga 4091 project

Napsal Alcone on .

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091! Ti dva jsou Stefan Reinauer a Chris Hooper.

Karta ReA4091 je určená do Zorro slotu a jedná se o řadič SCSI. A ne ledajaký, v podstatě se jedná o nejrychlejší SCSI-II řadič pro Zorro 3 s podporou DMA. Velmi pravděpodobně by dnes nikdo nevyvíjel SCSI kartu, takže se tu neobjevila jako novinka, jde totiž o repliku Commodore A4091.

Commodore A4091 je známá i když poněkud raritní karta. Byla to karta určená pro A4000 jako taková náhražka chybějícího SCSI. Jsou známé dvě verze, RevA a RevB, přičemž RevA je zajímavá minimálně z toho hlediska, že obsahuje množství drátkových propojek opravující chybný návrh karty. Je tedy vidět, že s kartou se spěchalo, což ji na popularitě moc nepřidalo. Můžeme spekulovat proč, každopádně Commodore následně přenechává licenci na výrobu karty firmě DKB.

04 kartyCommodore A4091 Rev B a ReA4091 Rev B+

Vývoj probíhal od začátku roku 2021 a na celém projektu je naprosto vynikající, že je Open Source, vše najdete na GitHubu. Přišlo mi velmi pěkně vyjádřené proč se do toho pustili:

Proč?
Protože můžeme a ...

● Ceny klasického hardwaru Amiga vyletěly do nebe
● Inspirovali nás lidé jako Paul Rezendes a John Hertell a další!
● Dave Haynie Files!
● Vytvoření dostupného, ale kompatibilního úložného řešení
● Open Source pomáhá budoucím generacím učit se o technologiích
● Pocta památce velikánů, na jejichž znalostech dnes stojíme.

Možná to vypadá, že vytvořit repliku karty nebyl problém, zvlášť když David Haynie zveřejnil PALS soubory. Opak je ale pravdou. Stefan a Chris to pojali velmi precizně. Takže karta měla obsahovat původní držák, manuál, disketu, krabici, terminátor. A každá věc je dnes velká výzva a vlastně samostatný projekt. A mezitím zdokonalování samotné karty, uff, pořádná nálož pro dva chlápky. Ještě, že tu je skvělá amiga komunita, takže oba děkují těmto lidem Dave Haynie, Szymon Gosk, Tim Eire, Michael Battilana, Olaf Barthel a Toni Wilen. Jejich počínání je velmi pěkně shrnuto v tomto slide.

Kartu lze objednat na oficiálním webu projektu, kde registrujete svůj zájem a následně čekáte až na vás dojde řada. Po zaplacení už jen čekáte na balíček. Stavbou a managementem byl pověřen Salih Albayrak. Samotná distribuce probíhá z USA, vím že kartu, lze pořídit i z EU, ale nevím o tom, že by byla nabízena v krabicovém provedení.

Balíček, no, poštou přijde spíše bytelná, pevná krabice. Uvnitř naleznete krásnou bílou krabici s potiskem, jako z dob Commodore, obalenou v bublinkové fólii, aby nepřišla k úhoně. Uvnitř se ukrývá karta ReA4091, manuál (kopie původního) a terminátor. Salih byl ještě tak laskav, že mi po dohodě přibalil i disketu. Manuál má krásný sametový povrch, disketa má původní potisk, karta s terminátorem samozřejmě v antistatickém obalu. Krabice má vnitřní polstrování. Prostě nádhera. Marně přemýšlím, kdy jsem se naposledy setkal na Amize s tak kvalitně prezentovaným výrobkem. Když držíte krabici, připadáte si jako být v dávném čase kdy vládly Amigy. Současně cítíte, že jste dostaly opravdu mimořádný výrobek s přidanou hodnotou, prezentovanou tou pečlivostí a péčí, kterou tomu ti chlápci věnovali.

A vybalením karty to pokračuje. Black edice, černá jak noc, wow. Precizní pájecí práce, čipy v paticích, potisky na čipech (černě), na ROMce (černě), vlastní číslo karty. Ke kartě jsem si na požádání nechal přidat redukci ZuluSCSI Compact Homebrew Rev2023b, která se dá normálně koupit, ale tady je v černé (jak jinak). Redukce je pevně uchycena ke kartě pomocí plastového rámečku (ano, černého) prostřednictvím čtyř šroubu s maticemi. Chvíli přemýšlím, zda to nenechat v této podobě v krabici 😊

03 kartaReA4091 Rev4 se ZuluSCSI Homebrew. Povšimněte si přítomnosti napájecího kabelu, funguje to i bez něj, je ale doporučeno jeho použití.

Nakonec mě přemůže zvědavost a jde se na test. ReA4091 je parametrově identická karta jako Commodore A4091, takže je tu podpora DMA, teoretická rychlost 10MB/s, stejný čip NCR 53C710, Autoboot ROM. Jde o full length karta do Zorro III slotu - tedy jde o velké surfovací prkno. Potřebujete tedy Amigu 3000 D/T nebo 4000 D/T k jejímu provozu. Dále je také vyžadován Buster 11, který byl standardně až v pozdějších A4000, v A3000 ne. Je tedy vhodné zkontrolovat co na desce máte, případně upgradovat. Již v době kdy přišla na svět A4091 byla známá chyba ZIII DMA u Busteru 9. Salih kartu s Busterem 9 testoval pomocí programu Devtest, který je přibalen na disketě a testuje přenosový režim pro ZorroIII, a selže. Stejně tak bylo potvrzeno, že A3000, které byly dodávány s Busterem 7 se po instalaci A4091 ani nespustí. Je také pravdou, že A4091 nebyla nikdy zamýšlena pro A3000, v manuálu není o tom ani zmínka.

08 karty frontČelní pohled na obě karty, nahoře ReA4091, dole legendární A4091.

09 karty backZadní pohled na ReA4091 a A4091. ReA4091 má pěkný text od Dave Haynieho.

ReA4091 je mlsná karta, ostatně jako další karty s podporou DMA. Může se stát, že vám prostě na vaší konfiguraci (kombinace rozšiřujících karet a turbokarty) nepoběží korektně. Tady někdy pomůže změna pořadí, než dojdete na to, kde je jádro pudla. U mě se projevily problémy v kombinací s BFG9060/100Mhz a ZZ9000, kdy docházelo k chybné detekci disku, případně jsem měl problém nabootovat. Vzhledem k tomu, že samotná ReA4091 a samotné BFG chodí výborně, pravděpodobně se jedná o časování u BFG9060 při 100Mhz. Z toho důvodu jsem vybral na test desktopové provedení A4000 spolu s A3640 Rev 3.2 (040/25 MHz), kdy je zaručena funkčnost a karta se také musí ukázat i bez rychlé RAM a CPU. Žádné jiné karty, a pouze 16MB FAST RAM na desce.

50 test setupTestovací setup - Amiga 4000, 16MB Fast RAM, A3640 040/25Mhz, ZuluSCSI Homebrew se Sandisk Extreme 32GB

Před samotným testem je vhodné si připravit mSD pro ZuluSCSI. ZuluSCSI totiž nabízí dvě možnosti jak s paměťovou kartou pracovat. První z nich je klasika jako s normálním diskem, kdy vlastně krájíte partitions přímo v HDToolBoxu nebo si můžete vytvořit disky v podobě souborů (např. pomocí Create ve Winuae) v požadované velikosti. Osobně jsem volil přímý formát karty pod HDToolBoxem.

Maximální rychlost by se měla přiblížit 6 MB/s. Vyzkoušel jsem rychlost na ZuluSCSI Compact Homebrew, na ZuluSCSI RP2040, na starším SCSI2SD V6 a neodolal jsem připojit starý točivý disk IBM DCAS-32160. Přidal jsem pro orientaci i naměřené hodnoty pro interní IDE na motherboardu.

titansA4091 s OpenROM kopíruje data na Fastlane Z3 v A3000T

ZuluSCSI Compact Homebrew a ZuluSCSI RP2040 by měly být výkonnostně rovnocenné, rozdíly jsou ve velikosti provedeni a osazení slotu pro kartu. SCSI2SD V6 je přeci jen starší a jedná se vlastně o předchůdce Zulu série, mělo by být nejpomalejší. A IBM by měla také ztrácet, přece jen jde o starý točivý disk. Testy proběhly pod Kickstart 47.101, holý Workbench 3.2.1 pouze s instalaci MMULib, testoval jsem pod Syspeed 2.6 a SCSI Diskspeed 4.2. Snad jen doplním, že při RAW testu v Sysinfu 3.24 ukazuje ReA4091 rychlost 6,553,600.

graf1

Jak to dopadlo? Ukazuje to graf. Zulu valí pěkně, klepe na dveře s nápisem 6 MB/s! Ovšem IBM disk je schopen být ještě lepší než Zulu, snad jen v Seek/Read je Zulu lepší. Nejsou to propastné rozdíly (mimo Create) a benefit v podobě ticha, velikosti, provedení je jistě straně Zulu, starý disk má však pořád něco do sebe. SCSI2SD končí poslední, určitě se ale nemusí stydět.

graf2

Výhoda SCSI řešení oproti IDE je, že spotřebovává méně procesorové času a výhodou navíc u ReA4091 je DMA. Vyzkoušel jsem tedy jaké jsou rozdíly při použití silnější turbokarty, tedy A3640 040/25 vs BFG9060 060/100. Interní IDE (scsi.device) ožívá, a krásně ukazuje jak výkon IDE ovlivňuje použité CPU. U SCSI (A4091.device) není nárůst vůbec markantní, dokonce je tu i pokles výkonu při silějším CPU. Zatím jsem nepřišel na to, proč se tak děje.

graf3

I u ReA4091 probíhá vývoj, osobně jsem se setkal s revizeni 3 a 4. V mém balení byla aktuální Rev4. Rev4 je označovaná jako A4091 Rev B+, zatímco Rev3 nese označení A4091 Rev B (stejně jako původní od Commodore). Poslední revize sympaticky přidává konektory na napájení, třeba i pro větráček.

11 karty frontČelní pohled nahoře Rev3, dole Rev4 - povšimněte si Berg/Molex konektoru

10 karty backZadní pohled nahoře Rev3, dole Rev4. Písmena KVNZ bude pravděpodobně zkratka pro Kavanoz (Hi Salih!)

Současně s vývojem karty se aktivně vyvíjí i OpenROM. OpenROM napsal Stefan Reinauer a Chris Hooper s významným přispěním dalších členů open source komunity (poděkování LIV2, Dorken a Toni) na základě kódu ovladače pro NetBSD. Moderně strukturovaný ovladač, s podporou NSD a TD64, Early Startup Menu, bootování přímo z CD díky CDVDFS a to bez nutnosti mít kdekoliv CDFileSystem - to jsou obrovské benefity Open ROM. Stále se vychytávají chybky, vylepšuje se. Commodore A4091 má poslední verzi 40.13 (obsahující známou chybu s IOStdReq), OpenROM je nyní ve verzi 42.29. Otestoval jsem OpenROM v originální A4091 a funguje na výbornou, což je pro majitele starých karet také výborná zpráva.

Kartu jsem zkoušel na různých konfiguracích, v různých amigách. Dokonce jsem se donutil zazálohovat jejím prostřednictvím staré 3.5" disky, pěkně rovnou na SD kartu. Vyzkoušel jsem detekci tří karet ReA4091 současně v jedné amize, s různými OpenRom. Zapřáhl jsem do spolupráce dva titány - RaA4091 a Fastlane Z3 v jedné mašině. A až na zmiňovanou nespolehlivost v kombinaci s BFG9060 na 100MHz jsem žádné problémy nenalezl. ReA4091 je opravdu výborná karta, kterou by neměl přehlédnout žádný majitel Amigy se sloty Zorro III. Je to historie skloubená se současností, karta s aktuálním vývojem, velmi slušnou rychlostí a použitelností. Velké poděkování v práci pro komunitu pro Stefana Reinauera a Chrise Hoopera. A moje poděkování: Thank you Salih for nice card and of course big thank you Ingo for the new card and care you gave to my A4091.

Charakteristika ReA4091:

Fast SCSI 2 DMA Zorro III řadič

  • čip NCR 53C710, teoretických 10 MB/s
  • autoboot ROM (OpenROM 42.29)
  • Early Startup Menu
  • podpora bootu z CDROM
  • podpora NSD a TD64
  • 50 pin interní konektor
  • 50 pin HD Centronics externí konektor
  • Molex/Berg konektory pro napájení
  • místo na kartě pro montáž 3.5" harddisku nebo ekvivalentní náhrady
  • aktivní SCSI bus terminace + externí terminátor součástí
  • požadovaný Buster 11

Důležité odkazy:

GiftHub - A4091 SCSI II Host Controller

Oficiální web

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming