ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Napsal Alcone on .

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

ami persp sharped 

Kartu tvoří dvě části, nejedná se tedy o full lenght kartu jako třeba Prelude. První částí je samotná hlavní deska, druhou pak audio panel, což je destička se vstupy / výstupy připevněná na slotové záslepce. Obě části mají líbivě zaoblené hrany a jsou mezi sebou propojeny „kšandou“, tedy plochým kabelem. Výstup Amigy je vhodné propojit přes 3.5mm jack do Line-In, přes Line-Out je výstup na reproduktory. AUX2 slouží pro připojení CD-ROM přes pinový konektor a nachází se také na audio panelu. AUX1 je interní a je určen pro MP3. 

Hlavní deska je vyšší, než jako u karet Freeway nebo FastATA a to proto, že je našlapaná součástkami. Největší z nich je osvědčený chip 4231A od Crystal Semiconductor Corporation, který mimo jiné najdeme na kartě Prelude (Toccata nebo také Delfina (Plus)). Dobrou zprávou je přítomnost hardwarového dekodéru VS1063 od VLSI. Ten toho umí opravdu hodně, může přehrávat formáty MP2, MP3, WMA, OGG, LC-AAC, HE-AAC, FLAC, ALAC, IMA ADPCM, G.711 u-law, G.711 a-law, G.722 a WAV PCM. Právě čip VS1063, které je použit i na „zvukové“ kartě Prisma od A-EON, odlišuje Amiblaster od Prelude. Prelude používá MpegIT s DSP čipem vyráběný společností Micronas-ITT s podporou MP1, MP2 a MP3. Na desce jsou také ledky, které se rozsvěcují podle prováděné činnosti. Jedná se o Power, Sound Activity, MP3 Activity a Switch ON (aktivované výstupy). 

amiblaster lightPo zapojení i během přehrávání má Amiblaster světelnou indikaci co se právě děje

Za zmínku stojí také vyměnitelný operační zesilovač dle vlastního vkusu a subjektivního vnímání zvuku (nebo dle výkonnostních charakteristik jaké čip nabízí). Volba je možná z NE5532, OPA2134PA, OPA1656 a LME49720. Na desce jsou jediné jumpery (J3) a dle nákresu jsou buď ve stavu AMP nebo Bypass AMP. Když je nastavení jumperů Bypass AMP, zvukové signály neprochází přes operační zesilovač, ale přímo do zásuvky jacku na slotovém držáku. Operační zesilovač zůstává však stále zapnutý.

No a z druhé strany desky je možné přidat Bluetooth modul.Ten není vidět v systému jako forma nějakého Bluetooth stacku. Modul pouze převádí stereofonní signál pro přijímače Bluetooth, jako jsou reproduktory nebo sluchátka. Samotný modul je možné koupit od asijských distributorů nebo třeba trochu dražší na Amazonu.

amiblaster lightBluetooth modul

Software

Co se týče softwarového vybavení, předně potřebujete AHI. Doporučena je verze 4.18, samozřejmě možná je i vyšší verze (jsou kompatibilní). Obecně je však 4.18 štíhlejší a rychlejší, což je ten hlavní důvod, proč vlastně neexistuje žádné reálné použití 6.x verze pro procesory řady 680XX. Ano, AHI v6 převzorkuje lépe, ale také potřebuje více výpočetního času. A také po instalaci AHI v6 se již nedostanete jednoduše zpět na AHI v4.x.

Po instalaci AHI 4.180 je potřeba nainstalovat knihovny. Vše potřebné je obsaženo v Software bundle for Prelude soundcard. Balík obsahuje podporu pro Prelude Z2, Prelude 1200 a Amiblaster Deluxe. Ovladač pro AHI od Thomase Wenzela samozřejmě funguje stejně výborně jako na Prelude, jmenuje se totiž stejně. Můžete instalovat automaticky skriptem, nebo tak jako já manuálně:

Copy Libs/prelude.library to LIBS:
Copy Devs/AHI/prelude.audio to DEVS:AHI
Copy Devs/AudioModes/PRELUDE to DEVS:AudioModes
Copy Tools/Commodities/Mixer to SYS:Tools/Commodities nebo do SYS:WBStartup

Dále je potřeba knihovna MHI. MHI je jakýmsi „novým“ standardem pro MPEG audio na Amize. Stojí za ním Thomas Wenzel, Paul Qureshi a Dirk Conrad. Změnou oproti Prelude je část MHI (mhiamiblaster.library), kde původní ovladač pro MpegIT napsal Thomas Wenzel, nově je od Matthiase Hampela. Testoval jsem verzi 1.4. U MHI dochází pouze k volání funkce knihovny namísto vstupně-výstupních operací zařízení. MhiDev.library tedy přímo nepodporuje žádný specifický hardwarový MPEG dekodér, odesílá pouze data na ovladač mpeg.device. Je to tedy takový „interfejsový konvertor“, který umožňuje použití existujícího MPEG hardware a ovladačů v aplikacích, které podporují MHI rozhraní.

MHI je tedy určeno k použití s integrovaným dekodérem a hardwarem přehrávače, například externími zařízeními, jako je MAS Player nebo zvukovými kartami jako je Delfina s DSP či Prelude s MpegIT. MHI má funkce pro odesílání MP3 dat do dekodéru, ale nemá žádné funkce pro čtení dekódovaných zvukových dat zpět z hardwarového dekodéru do paměti Amigy. Proto různé analyzéry, quadrascopy nic nezobrazují a proto je také na Amiblasteru AUX1 rezervován pro MP3. Ale zpět k instalaci, je potřeba nakopírovat:

Copy Libs/MHI/mhiamiblaster.library to LIBS:MHI

Následně provedeme tato nastavení:

Spustit z SYS:Prefs/AHI a nastavit:
* Choose "Music unit".
- Select "Prelude: 16 bit stereo++".
- Change Frequency to 44100 Hz.
- Set Volume to +0.0dB.
* Choose "Unit 0".
- Select "Prelude: 16 bit stereo++".
- Change Frequency to 44100 Hz.
- Set Channels to 2.
- Set Volume to +0.0dB.
- Click "Save"

Tady je nutné provést obě nastavení jak je uvedeno. Je to kvůli AmigaAmpu (viz dále), co je jeden z mála programů, který přistupuje k AHI v režimu zařízení (device mode). To znamená, že otevře jednotku ahi.device X a odešle IORequests do tohoto zařízení. Výhodou je, že na jednom zařízení AHI můžete mít současně několik programů a AHI bude v reálném čase mixovat zvuk všech těchto programů. To však funguje pouze v případě, že jste v AHI-Prefs nastavili počet "kanálů" na maximální počet programů, které chcete aby se přehrávaly najednou. Jedná se o nejkompatibilnější a nejpokročilejší způsob přístupu k AHI. Místo přehrávání levého a pravého kanálu zvlášť můžete do ahi.device poslat jeden stereofonní stream (prokládané kanály). Tím se šetří čas procesoru. Nevýhodou je, že aby bylo možné tento stereo stream přehrávat, musíte mít zvolen režim Stereo++ (Prelude: 16 bit stereo++), a dále nemůžete ovládat hlasitost a posun v reálném čase. Změny se projeví až při přehrávání dalšího zvukového bufferu.

V případě, že nechcete používat Mixer a chcete ovlivňovat hlasitost výstupu pomůže:

SetEnv SAVE Prelude/AHIAllowVolumeChange 1

K samotnému přehrávání jsem použil multiformátový přehrávač AmigaAMP. AmigaAMP je takový klon WinAMPu (Nullsoft) pro klasické Amigy, autorem není nikdo jiný než Thomas Wenzel a poradí si s MPEG Layer-2, Layer-3, OGG, M4A, FLAC, AIFF, WAV a MOD/S3M/XM/IT a umí používat MHI. A hlavně je i v dnešních dnech udržován aktualizovaný. K Amiblasteru je doporučována verze 3.34.

Kromě 68k dekodéru je AmigaAMP dodáván se dvěma nativními dekódovacími enginy PPC, jedním pro PowerUP a jedním pro WarpUP. Oba dva enginy umí dekódováním MP2 a MP3, v případě nastavení MHI se nepoužijí. Na obrázku je engine pro PPC nastaven, protože jsem testoval na Amize s Cyberstormem PPC.

Po spuštění načítám první skladby. MP3 to chroupe jako rohlíky, vytížení CPU téměř žádné. Zajímalo mě, jak se vytíží systém při přehrávání MP3 s bitrate 320kbps. A reálně to nejde poznat. Ano, poznáte, že se vám někde ztrácí FAST RAM, skladba v takové kvalitě si ukousne kolem hodně megabajtů fastky, ale na výkon to nemá žádný vliv a na Amize můžete pracovat bez omezení.

10Přehrávání MP3 v 320kbps nečiní Amiblasteru žádný problém.

Ve výchozím nastavením AmigaAMP načítání skladby, tedy v případě MP3, pár vteřin trvá. Když jedna skladba skončí a načítá se druhá, vzniká prodleva ticha. Tady je rozdíl oproti Songplayeru, který využívá mpega.library a dekodování probíhá tedy softwarově a průběžně, za což ale zaplatíte daň v podobě pomalejší ozvěny systému (v závislosti na kvalitě jakou jste si nastavili). V AmigaAMP preferencích v záložce System - Buffers lze nastavením Loading např. 256KB a případně ještě volbou Playback 1/2s toto chování eliminovat, aby se skladba načítala téměř ihned.

Řešením může být také Hippoplayer, který od verze 2.56 (aktuální 2.58) podporuje MHI. A s Amiblasterem funguje. Sice informace o přehrávané skladbě mají ještě nepřesnosti, a také v Hippoplayeru se nemůžete posouvat ve skladbě v čase (neaktivní posuvník), a to pravděpodobně proto, že se data se načítají kontinuálně. 

25Hippoplayer s nastaveným MHI přes MHIamiblaster.library.

Vyzkoušel jsem i FLAC soubory, opět v AmigaAMPu. A tady už se dostáváme k limitům Amiga hardware. Slušný FLAC sežere 50 - 60MB fastky. Po delším načtení probíhá samotné přehrávání dobře, žádné cukání. Někdy se mi však stalo, že bylo ve skladbě slyšet velmi krátké zasyčení (vyskytovalo se zhruba mezi 45 až 48 s). Všechny data jsou načteny ve FAST RAM, nic se nedohrává (Loading - As File), bohužel nepodařilo se mi tedy přijít na to, co ho způsobuje. Může se i jednat o nějaký problém mé Amigy, ostatní uživatelé mé chování v podobě příležitostného ruchu totiž nemají.

20Na obrázku výpis paměti před načtením FLAC souboru a po jeho načtení. 128 MB FAST RAM se jeví jako minimum.

grb5File info na přehrávaný FLAC přímo z AmigaAmpu.

AmigaAmp umí také internetové rádio (streamy), je to volba Open URL. Amiga stíhá úplně v pohodě, hraje bez výpadků, dekodování MP3 bez problémů, vytížení CPU téměř žádné. Zajímavostí je, že přímo v AmigaAmpu můžete zvolit Record a vytvořit tak přímo záznam přehrávané skladby v MP3 formátu – a opět bez jakéhokoliv vytížení CPU.

15Internetové rádio v AmigaAmpu.

Bluetooth

Bluetooth modul je lahůdka, protože něco takového je na počítačích Amiga k vidění poprvé. Jak jsem zmínil v úvodu, Bluetooth modul nevidíte v systému jako nějaký stack či device, jen převádí stereofonní signál pro přijímače Bluetooth. Nejdříve jsem vyzkoušel přenosný reproduktor Lamax. Spárování mi proběhlo automaticky, zapnul jsem přenosný reproduktor, v několika vteřinách se spojil s modulem, což indikuje rozsvícení modré ledky na modulu. A hned to přehrává zvuk z Amigy. Modul má na sobě mikrospínač pro párování, pokud by neproběhlo automaticky. Je však malý a přístup k němu je trochu nešikovný, naštěstí přímo na audio panelu je jumper (vedle D1), přes který si můžete vyvést tlačítko, což se hodí zvláště pokud měníte bluetooth zařízení např. sluchátka, reproduktory.

blu2Modrá ledka indikuje aktivní Bluetooth modul

Přehrávání zvuku je možné současně jak na jack výstupu tak přes Bluetooth. Zvuk přes Bluetooth je však logicky mírně zpožděný a i když se jedná o minimální prodlevu, přehrávát z obou výstupů současně (kabel a Bluetooth) nedoporučuji, dělá to prostě takové echo. Jinak je to frajeřina, slyšet na Amize zvuk bez kabelu. S reproduktorem jsem se vydal vedle po místnosti, řekněmě přibližně do 4m žádný problém, s nárůstající vzdálenosti nebo když jdete za roh, dochází k občasným výpadkům, případně k úplné ztrátě signálu. Modul obsahuje IPX1 antenní socket, který by mohl pomoci - určitě ještě vyzkouším.

bluOsazený Bluetooth modul

Závěr

A jak to tedy hraje? Výborně! Celkově mi výstup přijde takový hutnější, rozhodně lepší než z modulu ZZ9000AX, kde mi přijde zvukový výstup takový „placatější“. Kompaktní provedení, perfektní funkčnost a Bluetooth - Amiblaster je zkrátka luxusní (Deluxe 😊) zvuková karta, která udělá radost každé velké Amize. Menší Amigy ale nemusí být smutné, protože bude i clockport verze - Amiblaster CP (obdoba karty Prisma, bez čipu chip 4231A), jak mi potvrdil přímo autor.

Amiblasteru se povedlo, že propojil hned od začátku dobře navržený hardware se software - to pak musí fungovat. Což u Amiga projektů není vůbec běžné. Myslím si, že za to může právě spojení Alexandera Engelhardta (Alf24de), Matthiase Hampela (Mattymuc) a Thomase Wenzela (TomSoniq), za což jim patří velký respekt a poděkování. 

 Charakteristika Amiblater Deluxe:

  • zvuková karta do Zorro slotu
  • plně kompatibilní s Prelude AHI (nové ovladače od Thomase Wenzela)
  • čip Crystal Semiconductor Sound Codec 4231A
  • logika v CPLD s vlastním časováním s firmware od Matthiase Hampela
  • podpora až 4k Fifos
  • MP3, FLAC, OGG hardwarový dekodér přes VS1063
  • nový MHI ovladač od Matthiase Hampela
  • podpora 5Band EQ
  • vyměnitelný operační zesilovač dle vlastního vkusu (NE5532, OPA2134PA, OPA1656 a LME49720)
  • Line-IN, Line-OUT, MIC přes jack konektory na destičce připevněné na slotové záslepce
  • AUX2 pro připojení CD-ROM přes pinovou zástrčku
  • AUX1 dedikovaný MP3
  • volitelný Bluetooth modul pro sluchátka a reproduktory
  • indikace stavu přes LED (Power, Sound Activity, MP3 Activity, Switch ON)

Existující verze:

  • 1.4 - plně funkční verze
  • 1.5 - kvůli špatné dostupnosti některých součástek nahrazeno provedení SMD na THT (konkrétně U13, U6)

rev15

rev14

dsc2679

Důležité odkazy:

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming