ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Terrible Fire 1230 a FPU

Napsal Prober on .

Když jsem si ke své A1200 pořídil novou turbo kartu Terrible Fire 1230, byl jsem celkem dlouhou dobu na výsost spokojen. Konečně se na trhu objevila nová, dostatečně výkonná turbo karta s plnohodnotným procesorem Motorola 68030 na 50MHz, tedy i včetně MMU. A kdo vývoj cen na Amiga trhu nějakou chvíli sleduje tak ví, že je i hlavně dostatečně levná. Moje karta se 128MB Fast RAM a zálohovanými hodinami reálného času (RTC) vyšla na skvělých 204€ (4.896,- Kč). V dnešní době se ceny klasických turbo karet Blizzard 1230 MK-4 pohybují od 10.500,- výše. A to přitom jde o více než 30 let staré, ale stále vynikající karty.

Dlouhou dobu jsem byl právě s touto kartou nadmíru spokojen. Byla dostatečně výkonná a úplně ideální k hraní WHDLoad her. Za jedinou nevýhodu této turbo karty lze označit to, že neobsahuje matematický koprocesor (FPU). A i přes to, že autor na samotné kartě sám uvádí: Predicted Ignorant EAB Comment... "No FPU?... Useless!", začal jsem s těmi ignoranty tak trochu souhlasit. No, znáte to... náš tolik oblíbený syndrom "prázdného slotu" mně začal trochu nahlodávat. Hlavně ve chvíli, kdy jsem chtěl začít znovu používat programy jako např. Imagine, LightWave atd..., které se bez podpory FPU ani nespustí.

To je ona. Terrible Fire 1230...

Postupem času jsem ale náhodou narazil na kanál Casual Retro Gamer, na kterém se objevil celkem zajímavý návod, jak tento matematický koprocesor právě na tuto kartu celkem jednoduše přidat. Inženýři v Commodore zřejmě sami počítali s možností osazení koprocesoru a na základní desce pro něj připravili i místo. Ale nejspíše i kvůli konečnému snižování výrobních nákladů před bankrotem mateřské firmy k tomu ale už nikdy nedošlo. Náprava je ale celkem jednoduchá. I když určité technické dovednosti to vyžaduje, ale nakonec to dokáže upravit i takový technický antitalent jako jsem já.

Já mám velké štěstí v tom, že moje A1200 prošla rukama EXY a již má potřebnou PLCC patici na desce osazenou. Ti zkušenější si potřebnou patici jistě dokážou na desku připájet sami, ostatní se budou muset obrátit na kamarády nebo na nejbližší servis.

Patici tedy EXA vyřešil za mně a v této chvíli stačilo sehnat si odpovídající FPU. Tím je v našem případě čip 68882FN40A / 40Mhz, který buď seženete u nějakého dobrého kamaráda (pokud máte kamarády) nebo se nevyhnete nákupu z AliExpressu.

Úplně první co stojí za vyzkoušení je, že po vložení FPU do patice Amiga vůbec naběhne. Pokud ano, tak máme z alespoň na chvíli vyhráno. Ale jsme teprve na začátku. Po instalaci samotného FPU k žádnému viditelnému zrychlení Amigy ale nedojde. To se projeví až při použití programů, které FPU aktivně využívají. Já pro tento článek budu jako ukazatel používat diagnostický program SysInfo 4.4 od Tobiase Geijerssona a Nica Wilsona. Zde nás zajímá hlavně výsledek měření rychlosti MFlops.

MFlops je zkratka pro matematické operace s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu, což je běžně používaný ukazatel rychlosti, s jakou mohou počítače provádět výpočty s plovoucí desetinnou čárkou. Dalším široce používaným ukazatelem rychlosti a výkonu počítačů je MIPS (milion instrukcí za sekundu), který měří výkonnost celých čísel.

Osazený koprocesor prozatím ještě jen na základních 14MHz.

U Amigy 1200 bez matematického koprocesoru není tyto výsledky možné vůbec měřit. To se však změní ve chvíli, kdy tento koprocesor do základní desky vložíme. Ovšem i když používáme koprocesor 68882FN40A na 40Mhz, Amiga bude používat nastavení clock signálu podle původního procesoru - což je pouze 14MHz.

Ale bez větších problémů jde dosáhnou i toho, že základní deska bude využívat jeho dvojnásobné nastavení, tedy 28MHz. Tady se už ovšem neobejdete bez trochy pájení přímo na desce. Pokud chcete jít tímto směrem, doporučuji shlédnout video Amiga 1200 adding an FPU to the TF1230 (od minuty 11:33 - Lets double the speed). 28MHz je už sice hezká hodnota, ale můžeme jít ještě trochu dál.

Pokud jsme se už rozhodli pájet na desku, tak na ní rovnou přidáme také odpovídající 40MHz krystal. Ten už je mnohem dostupnější a jde si jej objednat u většiny obchodů s elektronickými součástkami i u nás. Já si nakonec vybral krystal KYOCERA KX0-HC1-TSE / 40MHz. Krystal bychom tedy vyřešený měli, ale toto je však ještě stále ta snadnější část celé operace.

Dalším krokem bude vyvedení clock signálu přes náš nový krystal. Nejdříve budeme muset opatrně vyjmout samotné FPU, což jde opravdu hodně špatně a musíte si dát opravdu pozor. Ideální je použít raději nějaký PLCC vytahovák, abychom patici nepoškodili. Já právě při druhém pokusu o vytažení uslyšel dost nepříjemné praskání samotné patice, takže fakt opatrně.

Na koprocesoru budeme muset velice opatrně ohnout jedenáctý pin směrem nahoru, tak aby nedocházelo k jeho kontaktu se samotnou paticí. Tady si dejte opravdu hodně času a buďte opatrní, protože mně tento pin odpadl už při jeho druhém ohnutí. Fakt je to křehké a když odpadne, můžete si koupit nový koprocesor.

Když se podíváte zblízka na samotné FPU, všimnete si, že na jeho jednom okraji je označen pin 1 - malým důlkem na hraně. Od něj stačí napočítat 11 pinů doprava. Samotné ohnutí pinu ale ještě neznamená, že máme vyhráno. Nyní musíme zajistit, aby tento pin neměl kontakt se samotnou paticí. Takže použijeme nějakou nevodivou izolepu a trochu víc zatlačíme v patici dovnitř 11 pin. Na několikátý pokus se to povedlo i mě, ale nic příjemného to opravdu není. Na fotografiích níže můžete vidět, o který pin se přesně jedná...

Pokud se nám všechno podařilo, můžeme opatrně zasunout koprocesor zpátky do patice. Abychom ale měli úplnou jistotu, že se tento pin opravdu nedotýká ničeho v patici, můžeme jej proměřit pomocí zkoušečky (prozváněčky).

Tím máme připraveno vše a můžeme začít se "samotnou" operací...

V první řadě upevníme krystal na základní desku pomocí oboustranné lepící pásky, těsně pod patici určenou pro Kickstart - jak vidíte na fotografiích níže. Hlavní je si dát v této chvíli pozor na správnou orientaci krystalu. Už na první pohled si můžete všimnout, že všechny tři strany krystalu mají kulaté hrany, ale jen jedna strana má ostrou hranu. Tímto způsobem je označen pin 1 (NC), který nebudeme vůbec potřebovat a můžeme ho rovnou opatrně odstřihnout. Pro lepší orientaci jsem použil různě barevné vodiče, aby nebylo možné nic zaměnit.

Zapojení pinů

Nejdříve propojíme pomocí červeného kabelu jedenáctý pin na koprocesoru, který už máme v této chvíli připravený, s pinem 8 (OUTPUT) našeho krystalu. V této chvíli musíme už jen vyřešit 5V napájení krystalu. Tady si trochu pomůžeme napájeném samotné desky. V blízkosti původního procesoru se nachází kondenzátor C1A. Z něj si vezmeme 5V napájení a pomocí oranžového kabelu jej propojíme s pinem 14 (VDD) na krystalu. A už nám zbývá jen uzemnění (GND) a to propojíme černým kabelem s pinem 7 na krystalu.

Vše si můžeme ještě pojistit obyčejnou tavnou pistolí a pokusit se opatrně naší Amigu spustit.

Pokud vše funguje jak má, a není důvod předpokládat že ne, za chvíli se před námi objeví Workbench. V první chvíli ale žádný výraznější narůst výkonu nepoznáte. To se však změní, až začnete používat programy, které toho dokážou využít. Já jako první použiju náš oblíbený program SysInfo 4.4.

SysInfo 4.4

  68020
(bez FPU)
68020
(FPU 14MHz)
68030
(bez FPU)
68030
(FPU 14MHz)
68030
(FPU 40MHz)
Dhrystones 1284 1284 8445 9144 9144
Mips 1.32 1.34 8.81 9.54 9.54
MFlops - 0.39 - 0.43 0.91

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming