ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Amiga, Samba a Tango

Napsal Prober.

Seznam článků

tamgo article

Síťové okolí je původní nápad firmy Microsoft, která chtěla vytvořit snadný systém sdílení souborů mezi vzájemně propojenými počítači. Původně měl používat rozšířený standard TCP/IP i když v té době byl více rozšířen FTP protokol. S ohledem na toto rozhodnutí byly v systému rezervovány určité porty, napsán odpovídající software a vše bylo integrováno rovnou do operačního systému. Díky tomu se počítače mohly v síti bez větších problémů navzájem vidět. Jednotlivé počítače se rozlišovaly pomocí názvu, tzv. NetBIOS Name, který si uživatelé mohli nastavit dle vlastních potřeb.

Dnešní LAN sítě jsou většinou realizovány na technologii IEEE 802.3 Ethernet, která běží rychlostí 10, 100, 1.000 a 10.000 Mbit za sekundu. Další oblíbenou možností je pak bezdrátová technologie Wi-Fi (IEEE 802.11).

network

LAN síť se skládá ze dvou základních typů prvků - aktivních a pasivních. Aktivní jsou ty, které něco dělají, jako je např. přidělování IP adres atd... (DHCP server, router). Pasivní prvky jsou pak ty, které jen přijímají, odesílají nebo přeposílají data (síťové karty jednotlivých počítačů, switch).

Komentáře

+1

Sailor

Bezva návod.
V devadesátkách na klasické Amize a poté i na Pegasu 2 s MorphOSem jsem Sambu i Tango používala.
A v práci jsme měli A4000T se Sambou a k ní byla připojena všechna PC. Přes A4000 měla ostatní PC připojení na internet a na tiskárnu, byl zde také sdílený disk. Zlaté časy.

Bohužel dnes jsou k dispozici pouze neaktuální samby - 3.2.0 pro MorphOS a 2.2.5 pro AmigaOS.
Verzi 4 už nikdo nepřeložil. No ale nejspíš by na klasické Amize byla už velmi pomalá, stal se z toho velký moloch.

Takže sdílení v rámci Amiga + MorphOS počítačů dělám dnes pomocí NetFS (perfektní) a sdílení s Windows pomocí smb2FS (AmigaOS) či FTP (MorphOS).

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming