ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Access (Refit)

Napsal Alcone on .

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze. A co se týče technologie, je to Amiga a přitom nemá všechny čipy, které Amiga potřebuje ke své činnosti, právě díky využití FPGA. Autoři totiž chtěli vytvořit levné multimediální zařízení použitelné v kioscích, reklamních displejích, hotelových či loterijních automatech. Zvolit multimediální platformu Amiga díky jejím schopnostem byla logická volba.

Access měl být k dispozici ve dvou variantách, buď jako deska do 5,25" libovolné PC skříně nebo v kompletním minitoweru s CDROM, floppy a HDD. Některé Amiga čipy nahradily vlastní logikou. To přineslo jednak zlevnění celého řešení a pak také zvýšení rychlosti. Access je v maximálním osazení vlastně naboostovaná A1200 (v porovnání se stock A1200, dle autorů dosahuje až 2.3x vyššího výkonu oproti A1200). Vedle 2MB CHIP a 8MB FAST RAM může být na desce 68030 taktovaná na 28MHz.

Když jsem si o Accessu na konci minulého století četl, myšlenka, že budu mít místo CD mechaniky v PC funkční Amigu, byla volba jasná - to musím mít. Trvalo to víc než 20 let. Proč? Oficiálně se Access na pulty totiž již nedostal. V průběhu let, byla možnost si na Amigakitu či u Analogicu desku v omezeném množství koupit nebo se občas objevila nabídka od nějakého sběratele. Problém byl, že funkčních kusů bylo minimum a dostat se k podpoře nebylo snadné. Na vině byly jednak prázdné NVRAM a pak samozřejmě vyteklé baterie.

Hardwarové provedení

Známé jsou tři revize, verze 1.2 (Pre-production), 1.3 (Production) a 1.31 (Refit) - vychytaná většina bagů. Nejčastější je produkční verze 1.3, která má bohužel v návrhu desky chyby v zapojení, které už odstraňoval svého času Exa (první člověk co u nás rozjel Access, viz série jeho článků) a ty je nutné odstranit, aby deska fungovala.

Deska má rozměry 29,3 cm x 14,4 cm. Na přední straně základové desky je tlačítko Reset (reset funguje i z klávesnice), signalizační LEDka a dva jack vstupy (audio-in, audio-out). Napájení je realizováno přes klasický 4-pin Molex konektor a Access se chová opravdu jako reálná Amiga. Po zapnutí vás uvítá standardní obrazovka Kickstart 3.1 pro A1200. Kdo chce povýšit, může, problém totiž nedělá ani upgrade Kickstartu, v mém případě na 3.2.1.

K zařízení se připojuje obyčejná PC floppy, která bez problémů čte současně i Amiga formát. PC diskety se mi načíst nepodařilo, alespoň ty formátované na 1.44 MB. Amiga myš se připojuje normálně přes COM konektor. Stejně tak připojíte Amiga klávesnici - přes 6-pin mini-DIN konektor, takže jako ideální se nabízí využití klávesky od Amigy 4000. Na desce je klasické IDE 40-pin, připojit je možné pevný disk, redukce (CF, SD) nebo v mém případě DOM 8GB.

kabelaz

Access jako low-cost řešení byl plánován pro 020 procesory s taktováním 14Mhz a kapacitou 2MB CHIP / 2MB FAST RAM (pozice pro CPU 020 je z druhé strany základní desky), ale také pro procesory řady 030 (konkrétně EC). Dnes není problém osadit plnotučnou verzi 030, což je i případ testovaného provedení. Patici pro FPU na desce nenajdeme. Kombinace 2MB CHIP / 8MB FAST je maximum co Access umí a je to takové solidní minimum i pro WHDLoad.

Před testem her, jsem musel připojit joystick na pinový vývod přímo z desky (kvůli velikosti pcb (šířce) se již konektor dozadu nevešel). Během testu her jsem nenarazil na problém s kompatibilitou. Na základní desce ještě vedle vývodů na joystick naleznete pinový výstup na sériový a paralelní port. O výstup na monitor se stará klasické VGA (jako u Amigy s výstupem pouze 15 kHz).

Jediná rozšiřitelnost je přes 8-bitový rozšiřující slot ISA, který byl ve skutečnosti určen pouze pro přidání věcí, jako jsou levné modemy a další vstupně - výstupní karty, o kterých však není nic známo. Další 22-pinový konektor, který by měl být zapojením kompatibilní s A1200 clock portem není clock portem A1200, jak uvádí některé zdroje, ale jde o MPEG/Genlock datový konektor. 

Výkon

Co tedy Accessu z Amigy chybí? Access nemá GAYLE a také BUDGIE, všechna logika je integrovaná do Altera Flex FPGA. Tato část ovládá IDE, CHIP RAM, FAST RAM a samozřejmě 68030. Použití vlastní logiky se podle mého názoru neprojevilo na nějaké nekompatibilitě nebo snížení rychlosti, možná spíše naopak. Access se v podstatě chlubí rychlejším přístupem do CHIP RAM a větším výkonem než holá A1200. Je to pravda? Zkusil jsem změřit tyto klíčové vlastnosti.

Access obsahuje vylepšené rozhraní Chip RAM, které komunikuje přímo s procesorem, což poskytuje dvakrát rychlejší výkon čtení paměti než standardní A1200 - tolik reklamní materiály. Takto vypadá Bustest pro Access vs A1200, které jsem naměřil.

access bustest chipBustest Chip u Accesse

access bustest chipBustest Chip u A1200

a4000 bustest chipBustest Chip u A4000

Ano, čtení CHIP je rychlejší, cca 1,5-3x. Jisté zlepšení tu tedy je. Ještě pro zajímavost Bustest pro fastku, holá A1200 fastku nemá, test tedy nemohl být proveden.

access bustest fastBustest Fast u Accesse

Měřit rychlost je v tomto případě zavádějící, těžko porovnávat neporovnatelné, tedy 020 na A1200 vs 030 na Accessu a to je ještě při rozdílných frekvencích. Tady je spíš na zamyšlení, že kdyby si člověk tehdy koupil holý Access (s 030), jaký by měl benefit proti koupené holé A1200. Každopádně, na kdyby se nehraje, dopadlo to takto:

access sysinfo speedAccess - SysInfo / Speed

a1200 sysinfo speedA1200 - SysInfo / Speed

A ještě hodnoty z AIBBu

access aibb dhrystoneAccess - AIBB / Dhrystone

access aibb memtestAccess - AIBB / Memtest

Výkon se pohybuje někde nad úrovní A3000, což odpovídá použitému CPU (030 vs 030) a frekvenci (28MHz vs 25 MHz).

Za zmínku stojí i raw IDE speed, hodnota přes 3MB/s není zas tak špatná.

access sysinfo discAccess - SysInfo / Disc

Ještě testy pomocí Syspeed 2.6, zaměřil jsem se opět na CHIP RAM.

  Access A1200 A4000
ReadChipb 1.95 0.64 1.68
ReadChipw 3.54 1.33 3.35
ReadChipl 4.56 2.81 6.71
WriteChipb 1.71 1.27 1.68
WriteChipw 3.54 2.81 3.36
WriteChipl 6.85 5.30 6.71
Chip2Chipb 1.36 0.64 0.84
Chip2Chipw 2.31 1.33 1.68
Chip2Chipl 3.54 2.81 3.35
Chip2Chipm 3.21 2.82 3.35

Pozn. Access 030/28, A1200 020/14, A4000 060/100

Závěr

Jak již bylo řečeno, Access v prodeji oficiálně nebyl (i když známe ceny za kolik vlastně jednotlivé konfigurace byly). Pravděpodobně se sešlo více důvodů, ať už to byl překotný vývoj kolem Amigy jako takové a firem na ní navázaných, či vývoj Boxeru a InsideOut.

Naměřené hodnoty ukazují, že se sice nekoná zázrak nejrychlejší Amigy, jak na internetu koluje, každopádně autoři šli dobrým směrem. Rychlejší IDE, čtení CHIP, 030 na desce, to je paráda. Vždyť i dnes u spousty FPGA projektů se řeší, jak zrychlíme přístup do chip, abychom zachovali kompatibilitu? Někomu se to povede (FPGA Arcade), někomu ne (záměrně neuvedeno).

Samozřejmě mohou nastat situace, kdy se může nějaká nekompatibilita projevit, je třeba si uvědomit, že projekt Access byl vlastně ne úplně dotažený projekt, mě se však tu slabinu odhalit nepodařilo.

Bohužel Access dnes zůstává jen cenným artefaktem předešlé doby. Přesto, rád bych si ho tedy dal do té 5,25" pozice v PC, jak jsem kdysi toužil, bohužel to PC se za ty roky nějak zmenšilo a zrovna v tom mém 5,25" marně hledám 😉

access schema th

Závěrem bych chtěl bych poděkovat těmto lidem, kteří s více než ročním rozchozením projektu Access pomohli. A to Jardovi (Prober), za konzultaci a přesměrování na ty správné lidi, Radimovi (k0x) za to že to vše zařídil (ten chlapík dokáže sehnat fakt cokoliv), Borisovi (BoBoo) za podporu a pomoc (respect, poklona, klobouček) a Fredymu za vypalování čipů a LCD.

Technická specifikace

Výrobce: Index Information Ltd.
Datum uvedení: 1997
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Typ skříně: Vlastní, Full Access
Procesor: Motorola 68EC020 / 14 MHz
Motorola 680EC30 / 28 MHz
FPU: Žádné
MMU: Žádné
RAM: 2MB CHIP RAM
8MB FAST RAM
ROM: Kickstart 3.1
Operační systém: Workbench 3.1
Čipová sada: Advanced Graphics Architecture (AGA)
Disketová mechanika: 1x standardní PC HD disketová mechanika
Zvuk: 2x čtyř-kanálový zvukový výstup, dvou-kanálové stereo
Vstupy a výstupy: 1x sériový port RS-232
1x 9-pinový konektor pro připojení joysticku (pouze konektor)
1x paralelní Centronics port (DB-25F)
1x analogový VGA (DB15) výstup
1x kompositní video výstup (RCA)
1x port pro připojení klávesnice (5-pin DIN)
2x RCA audio výstup
1x stereo audio výstup, 3.5mm jack
1x mono audio vstup, 3.5 mm jack
1x 40-pinový ATA řadič s podporou PIO-0 přenosů (interní)
1x 34-pinový konektor pro připojení disketové mechaniky
1x 22-pinový MPEG/Genlock datový konektor
Rozšíření: 1x 62-pinový 8-bitový ISA slot
Rozměry: Šířka: 29,3 cm, výška: 14,4 cm

Komentáře

+1

Prisko

Tohle je pecka. Já jsem se o tomhle dozvěděl teprve nedávno, když to Boboo prodával na netu. Takže to skončilo u Alconeho, je dobře že to zůstalo u nás. A neplánuje Boboo výrobu ještě pár dalších?

Prober

Cituji Prisko:
A neplánuje Boboo výrobu ještě pár dalších?


Tohle se asi budeš muset zeptat přímo jeho. Ale pochybuju, že by se chtěl pustit do nějaké větší výroby. I když nepochybuju, že by to zrovna on dokázal.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming