ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Amiga Explorer (Cloanto)

Napsal Prober on .

Seznam článků

O možnostech přenosu dat mezi Amigou a PC jsme zde psali již několikrát. Ať už šlo o přenos pomocí disket, PCMCIA adaptéru nebo počítačové sítě, nemusí žádná z těchto metod vyhovovat úplně každému. Dnes se podíváme na další opomíjenou možnost, kterou je zajímavý program firmy Cloanto příznačně nazvaný Amiga Explorer, který umožňuje přistupovat k zařízení a prostředkům Amigy přímo z prostředí Windows.

ae 01Program si lze koupit samostatně nebo jej získat jako součást emulačního balíku Amiga Forever (pouze ve verzích Plus nebo Premium). Možná se teď ptáte, proč platit za nějaký program, když lze data mezi Amigou a PC přenášet jinými způsoby zcela zadarmo. Odpovědí na tuto otázku může být seznam funkcí tohoto programu, které jsou proti ostatním způsobům zcela jedinečné.

Díky tomuto programu získáte možnost kopírování souborů mezi PC a Amigou, jejich přesouvání, přejmenovávání, mazání, formátování médií (disket, pevných disků atd..) a prohlížení a editování vlastností Amiga souborů, složek a dokonce i jednotlivých oddílů na pevném disku. To vše samozřejmě přímo z prostředí systému Windows. To však není zdaleka vše.

Navíc získáte možnost zápisu a čtení ADF souborů pomocí funkce drag-and-drop (jejich automatické rozbalování na diskety v Amize), kopírování virtuálních HDF souborů a ROM souborů z Amigy do PC (velmi užitečné při archivování), možnost zobrazení a editace atributů Amiga souborů, zobrazení informací o geometrii oddílů a formátování pevných disků na skutečné Amize.

ae_02_proper.jpgProhlížení a úprava vlastností Amiga souborů

Co k tomu všemu budeme potřebovat? Ze všeho nejdříve si budeme muset vybrat způsob, jakým budeme chtít Amigu s PC propojit. Na výběr máme z propojení pomocí sériového kabelu, sériového Bluetooth adaptéru (u nás prakticky k ničemu) nebo ethernetové sítě. Jednotlivým způsobům se budeme věnovat v samostatných kapitolách.

Pokud se rozhodnete použít sériový kabel, tak po instalaci na PC proběhne automatická instalace serverové části na skutečnou Amigu (ta musí být nejdříve spuštěna s nahraným Workbenchem). Pokud se rozhodnete použít TCP/IP protokol, musíte mít na straně Amigy nainstalován nějaký TCP/IP stack kompatibilní s knihovnou bsdsocket.library (např. AmiTCP/IP, Miami, GENESiS, UAE).

Pro chod programu si vystačíte s jakoukoli Amigou, na které bez problémů funguje minimálně Workbench 1.2. Bát se nemusejí ani majitelé nových operačních systému, jelikož je plně kompatibilní i se systémy AmigaOS 4.x a MorphOS. Na PC si vystačíte minimálně s Windows 95. Pro PC je k dispozici také speciální 64-bitová verze tohoto programu, kterou využijí majitelé 64-bitových verzí systémů Windows (XP, Server 2003, Vista a Server 2008).

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming