ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Lokalizace

Napsal Prober on .

Seznam článků

Když se v listopadu roku 1992 objevila nová verze operačního systému Workbench 2.1, přinesla sebou na svou dobu doposud nevídanou možnost lokalizace programů pomocí knihovny locale.library. Původní nápad byl vcelku geniální. Programátoři mohli i nadále tvořit své programy jako byli zvyklí doposud, ovšem veškeré texty mohli umístit do externích souborů, tzv. katalogů. Tyto katalogy jsou zcela nezávislé na samotném programu. Pro vytvoření dalšího překladu tak stačí pouze vytvořit nový lokalizační katalog (bez nutnosti jakéhokoli zásahu do samotného programu).

V době největšího rozkvětu existovalo pro Amigu téměř třicet různých českých a slovenských kódování. Mezi nejznámější patřily hlavně CS/Moje3, KOI8, Ami, Viza, WPTF, PBX ,  CZ nebo E2... Několik norem značně znesnadňovalo samotnou tvorbu lokalizačních katalogů.

Postupem času se více prosadila hlavně dvě kódování - KOI8 a E2. Mnohem rozšířenější byla norma KOI8, kterou původně při svých překladech používali také členové české sekce organizace ATO. Během překladů náročnějších projektů, zejména síťových a s textem pracujících programů, které by měly uživatelům umožnit snadnou komunikaci se zahraničím či bezproblémové formátování textu, se však překladatelé ATO stále častěji setkávali s omezeními normy KOI8. Význam této normy dále poklesl s nástupem nových konvertovacích programů, které umožnily snadný převod textů či katalogů mezi jednotlivými normami češtiny, zejména mezi KOI8 a stále oblíbenější, technicky mnohem propracovanější normou E2. I proto se ATO-CZ po důkladné diskuzi rozhodlo plně přejít na kódování ATO-E2. Tato norma zanikla až s příchodem systému AmigaOS 4.x, kdy došlo ke změně standardu na ISO-8859-2.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming