ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Opravování Amigy

Napsal Prober on .

O tom, že Amigy nejsou nejodolnějšími počítači, ví již velké množství uživatelů. Schopnost správného rozpoznání poškození se však může hodit, obzvláště pokud víme něco málo o elektronice.

Všichni víme, že se počítače kazí. Horší už je, přesně zjistit co se pokazilo. Člověk musí být opravdu dobrý odborníkem, aby našel poškození v komplikovaných elektronických obvodech. Aby se ulehčila oprava počítačů, bylo vypracováno několik kontrolně - diagnostických programů. Tyto programy jsou užitečné také samotným uživatelům. Když začíná počítač zlobit, lze díky těmto programům někdy zjistit, jestli leží vina ve našem software, nebo právě v hardware. V našich domácích podmínkách může tato znalost také uchránit před některými šejdířskými servisy, vytahujících bez skrupulí peníze od o elektronice nic nevědících uživatelů. Tento článek by měl trochu pomoct v práci s Amigou. Některá poškození si můžete lehce zjistit sami, a časem je třeba i sám opravit.

Ale hned na začátku chci upozornit: pokud se uvnitř počítače budou hrabat lidé, kteří nemají žádné zkušenosti s elektronikou, můžou v něm způsobit mnohem větší škody. Lepší je zanést počítač do opravny hned, než jej přivedete do stavu, jehož oprava už bude stát mnohem více.

Ale k věci! Co máme dělat, když:

  • po zapnutí počítače se nic neděje: počítač nevykazuje žádnou činnost?
  • po zapnutí počítače se něco děje, ale rozhodně ne nic obvyklého: obrazovka má jakousi zvláštní barvu, stále se restartuje atd.?
  • počítač se spustí, ale v určitých situacích (např. při spouštění programů) zamrzá, hlásí chybová hlášení atd., nebo neumí obsluhovat vybrané zařízení (tiskárnu, disk)?
  • po zapnutí počítač funguje, ale občas samovolně zamrzá, něco nefunguje a to bez zjevného důvodu?

Především se uklidnit, odpočinout si a zapojit mozkové závity (budeme je potřebovat). Potom (obzvláště v prvním případě) zkontrolovat správnost všech zapojení. Pokud je vše zapojeno jak má, pokusíme se zjistit, co se nám počítač snaží říct. Po zapnutí se totiž počítač sám pokouší zkontrolovat funkčnost všech svých obvodů. Práce autotestu, přesněji jeho efekty, jsou zobrazovány v podobě měnících se barev při startu. Pokud se počítač zapne, můžeme použít několik na trhu dostupných diagnostických aplikací.

Jak provést diagnostiku?

Zaprvé využitím svých vědomostí a životních zkušeností. Zadruhé, použitím méně nebo více specializovaných programů. Zatřetí, používat jedno i druhé. Často je také důležité sledovat chování Amigy před poškozením a všechny okolnosti, které by mohly být zdrojem problémů... Všechno dohromady nám může dát kompletní obrázek o poškození a ulehčit zjištění, co a jak se pokazilo! V rozporu s rozšířeným názorem, není to v měřícím vybavení, ale ve zkušenosti používání počítače, znalosti jeho vrtochů, stavby, principů fungování často leží odpověď na naše problémy.

Co umí sama Amiga?

Amiga během startu (po zapnutí nebo resetu) spouští vlastní, vnitřní autotest. Během jeho práce je kontrolováno, v jaké konfiguraci -- a jestli správně -- se hlásí jednotlivé obvody počítače. Jak lze přečíst informace autotestu? Velmi jednoduše! Stačí se podívat na obrazovku a eventuálně na klávesnici na diodu CapsLock. Při startu se měnící barvy signalizují každou další etapu diagnózy. Jak jim rozumět:

  • Tmavě šedá -- procesor je v pořádku. Znamená to, že nejdůležitější obvod našeho počítače funguje v pořádku.
  • Světle šedá -- správná hodnota kontrolní paměti ROM. Kickstart se hlásí bez chyb.
  • Bílá -- dostačující velikost paměti RAM ke spuštění počítače. Znamená to, že máme nejméně 256 KB Chip RAM a, pokud máme rozšíření paměti, nejméně 256 KB Fast RAM. Občas ale může také znamenat poškození -- viz. tabulka.
  • Červená -- chyba kontrolního součtu ROM nebo chyba zařízení. Znamená to, že byl poškozen Kickstart nebo nějaké připojené zařízení (karty).
  • Zelená -- poškození Chip RAM.
  • Modrá -- byl poškozen jeden ze zákaznických čipů Amigy.
  • Žlutá -- signalizace chyby ve spuštěném programu před instalací obsluhy chyb.

Podívejme se hned na klávesnici. Jestli bliká dioda CapsLock:

  • 1x: chyba kontrolního součtu ROM;
  • 2x: poškození jednoho čipu paměti RAM;
  • 3x: byl poškozen vnitřní timer (nejde o hodiny z rozšiřující karty);
  • 4x: zkrat v klávesnici -- okamžitě vypnout počítač!

Tolik umí samotný počítač. Nyní se to pokusíme převést na lidský jazyk.

Takže na začátek: jestli se po zapnutí počítače mění barvy od černé přes šedé odstíny až po bílou (eventuálně z černého hned na bílý), znamená to, že je všechno v nejlepším pořádku (alespoň z pohledu počítače). Jestli se naopak ukáže některá z barev (kromě žluté), znamená to minimálně problémy. Nejčastěji jsou totiž známkou lehce odhalitelných poškození hardwaru. Jsou to bohužel současně i poškození závažné. Ve skutečnosti v domácích podmínkách neexistuje možnost, bez odpovídajícího diagnostického vybavení a výborných odborných znalostí, jak se těchto problémů zbavit. Bude zapotřebí odnést počítač do servisu. Vyjímkou je žlutá barva. Po jejím objevení by mělo pomoc opětovné spuštění počítače. Ale pokud ne - tak jsme ve stejné situaci.

Často se ale stává, že se počítač spustí bez problémů (nebo s malými obtížemi). Ty se ale objevují při jeho další práci. Naše nejoblíbenější programy se nechtějí spustit, počítač bez zjevných důvodů zamrzá, vyskakují requestery (okénka) s překvapujícími informacemi. Pokud vyloučíme vinu programu (např. kvůli přítomnosti viru) - tak nás to bohužel přivádí k podezření na poškození hardware. Některé z nich můžeme zjistit, použitím speciálně vyrobených diagnostických programů. Mezi nimi lze nalézt dva celkem dobré programy:

První z nich, je sada procedur testujících postupně obvody počítače: grafiku, sprajty, zvuk, paměť. Ověřována je správnost funkčnosti klávesnice a všech jejich kláves. Těžko říct, že by se jednalo o příliž rafinované testy, ale fungují správně a lze pomocí nich zjistit některé nedostatky elektroniky. Bohužel, tyto testy nedávají příliž dobré výsledky na počítačích série A1200 a A4000. Obzvláště pokud jde o zkoušení správné funkčnosti hodin a grafiky. Za to grafické testy umožňují správně si nastavit monitor. Pomocí zobrazení speciálně připravených obrazů, si můžeme nastavit svůj monitor až na hranice jeho možností. Nedá se ovšem pomocí tohoto programu zjistit, které obvody jsou příčinou problémů.

Značně zajímavější je druhý z jmenovaných programů. Dodáván je společně s několika speciálními "bonusy", které se připojují na porty. Program funguje na všech mi známých Amigách. Jeho pomocí lze velmi přesně zkontrolovat všechny vstupní a výstupní zařízení v Amize, zkontrolovat paměť, zvuk... Obzvláště důležité je využití přiložených zařízení. Díky nim lze na 100% určit správnost funkčnosti sériového a paralelního portu. Grafické zobrazení konektorů, stav napětí které na nich je (logické stavy) je velmi dobrá forma diagnostiky počítače.

Ale program neslouží jen na testy. Po kliknutí na určitý element zkoumaného konektoru, obdržíme v okénku plný popis jeho funkcí, místo v elektronickém obvodu (nejbližší spoje), a občas i - co je pro nás nejdůležitější - krátkou informaci o potencionálních příčinách špatné funkčnosti! A i když se tyto informace týkají převážně Amigy 500, tak i tak to znamená neocenitelnou pomoc při hledání poškození. Pro zkušeného elektronika už není problém najít poškození, když už ví co má hledat.

Vždycky je ale nějaké ale. U Amigy jsou jedním z takových "ale" - a ve skutečnosti jediným - například tzv. porty. Dva propojené obvody, CIA-A a CIA-B, na kterých závisí správný průběh většiny operací uvnitř počítače. Bohužel, samotně často bezdůvodně podléhají poškození. A projevy jejich "padnutí" jsou většinou zcela neočekávané, např. nemůžeme spustit program z WB, ale při jeho spuštění z CLI nejsou žádné problémy. Porty jsou nejčastěji odpovědné za "neobvyklé" chování počítače, šokujícího nás občas neočekávanou, nepředvídatelnou reakcí, která se nedá často logicky vysvětlit.

V takových případech, je jedinou cestou jak se dostat ke zdroji problémů, využít vlastních znalostí, dovedností a bohužel měřící vybavení - dobrý voltmetr, osciloskop. V domácím prostředí můžeme s elektronikou ještě něco udělat jen u A500 a A2000. A600, A1200 a A4000 nemá cenu ani otevírat. Vše s povrchovou montáží elektronických součástek by už mělo přijít do rukou servisním střediskům vlastnících odpovídající technologii. V případě takového poškození nezbývá nic jiného, než zanést počítač do dobrého servisu.

Abych ale čtenářům trochu pomohl, umístil jsem na konci článku tabulku, zahrnující většinu nejčastěji se vyskytujících problémů a jejich efekty. Samozřejmě nepokrývá všechny možná poškození, ale i tak stojí se s ní seznámit...

Co říci na závěr? Možná to, že je vhodné čas od času spustit diagnostický program a poznat blíže svůj počítač. Podtrhuji: vědomosti, a to nejen počítačové, nikdy není dost.

Příznak CPU U6ROM U4DENISE U3PAULA U5GARY U7_8520 U8_8520 U15_74LS157 U14_LF347 U37 U38 U39 DRAM NAPÁJENÍ FAT_AGNUS
černá obrazovka x











x x
bílá obrazovka


x
x


x



x
zelená obrazovka



x






x
x
červená obrazovka
x












zamrznutí systému

x

x


x

x
x
neresetování klávesnice



x









problémy s paralelním portem




x x







problémy se sériovým portem


x

x


x x


problémy se zvukem


x



x





problémy s myší nebo joystickem

x x
x
x






problémy s grafikou

x











žádná reakce na klávesnici nebo myš


x










problémy s diskem x

x x x x







Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming