ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

AmiUpdate a betatesting

Napsal Prober on .

AmiUpdate je program pro systém AmigaOS 4.x určený k upozornění na aktualizace a instalaci programů. Jeho autorem je Simon Archer, jeden z hlavních vývojářů systému AmigaOS. Od verze systému AmigaOS 4.1 Update 6 se stal oficiálním nástrojem k poskytování veřejných aktualizací systému. AmiUpdate využívá ke sledování nových verzí programů speciální aktualizační databáze. V současné chvíli existuje pět samostatných databází, v závislosti na jejich účelu:

  • aktualizace aplikací třetích stran,
  • systémové aktualizace systému AmigaOS,
  • veřejné testovací verze aktualizací systému AmigaOS,
  • betaverze aktualizací systému AmigaOS,
  • aktualizace AmigaOS4 SDK.

V tomto článku se zaměřím hlavně na databázi beta aktualizací.

POZOR! Databáze s beta aktualizacemi systému je spravována samostatnými betatestery. V důsledku toho je nutné očekávat malé zpoždění, než bude prostřednictvím AmiUpdatek dispozici nově vydaná beta aktualizace. Pokud cítíte nutkání, stále se můžete přihlásit na adrese http://update.hyperion-entertainment.biz a aktualizovat databázi sám pomocí stejných přihlašovacích údajů jako je uvedeno níže.

Seznam aktualizačních databází

Stejně jako v případě všech níže uvedených serverů je adresa serveru uvedena ve zvýrazněném poli to, co přidáte na záložku Servery v nastavení programu AmiUpdate. Pokud daný server použijete poprvé, můžete být požádáni o potřebné přihlašovací údaje, které budou po úspěšném přihlášení uloženy pro pozdější použití. Tyto přihlašovací údaje jsou uloženy v souboru „SiteList“ v adresáři AmiUpdate a v případě problémů jsou v normálně čitelné podobě.

Aktualizace programů třetích stran

První je aktualizační server pro různé aplikace od různých výrobců. Na něm naleznete mnoho aplikací třetích stran a je spravován přímo samotnými autory daných aplikací. Problémy s údaji v databázi by měly být hlášeny přímo jejich autorům.

www.amiupdate.net

Aktualizace systému AmigaOS

Další je veřejný server pro aktualizace samotného operačního systému AmigaOS. Tento server obsahuje všechny veřejně dostupné aktualizace systému, které jsou určeny široké veřejnosti. Betatesteři tento server obvykle nebudou ani potřebovat, pokud tedy nepoužívají samostatný oddíl s veřejně dostupnou verzi systému pro účely testování. Beta verze aktualizací systému budou zcela jistě vydávány častěji, než na tomto serveru. Tento server vyžaduje přihlášení, které je stejné, jaké používáte pro přístup na hlavní stránky firmy Hyperion na adrese www.hyperion-entertainment.biz.

update.amigaos.net

Veřejné testovací verze aktualizací AmigaOS

Další je uzavřený testovací server pro veřejně dostupné betaverze aktualizací. Tento server vyžaduje stejné přihlašovací údaje jako veřejný server (uvedeno výše). Zde najdete aktualizace, které se teprve připravují na veřejné uvedení, což poskytuje snadný způsob, jak tyto aktualizace otestovat před tím, než je dostane k dispozici veřejnost.

update.hyperion-entertainment.biz/PublicTest

Aktualizace pro AmigaOS4 SDK

Aktualizační server, který spravuje Spot (Johan Samuelsson). Problémy s tímto serverem tak hlaste přímo jemu.

www.amiupdate.net/SdkServer

Beta aktualizace systému AmigaOS

Nakonec se dostáváme k aktualizačnímu server pro betaverze aktualizací. Tento server vyžaduje přihlašovací jméno, kterým by měla být e-mailová adresa, s kterou jste přihlášeni k beta mailing-listu, a síla PGP klíče a ID, jak je vysvětleno v následujícím odstavci.

Všimněte si, že když začnete stahovat aktualizace z tohoto serveru, znovu budete dotázání na uživatelské jméno a heslo. Jedná se o přihlašovací údaje pro k Betaserver FTP serveru. Tento server by měl být používán pouze s verzemi systému, který používáte k beta testování systému. Všichni betatesteři mohou spravovat tento server tak, že si otevřou stránku „update.hyperion-entertainment.biz“ a přihlásí se zde stejným přihlášením, jaké používají v programu AmiUpdate.

update.hyperion-entertainment.biz/BetaServer

Nastavení a používání programu AmiUpdate pro betatestování

Zde si popíšeme základní kroky k nastavení a používání programu AmiUpdate za účelem stažení a instalací beta aktualizací:

  • spusťte program AmiUpdate a v nastavení přidejte do seznamu aktualizačních serverů položku "update.hyperion-entertainment.biz/BetaServer";
  • při prvním vyhledávání aktualizací požádá program AmiUpdate o autorizační údaje. Přihlašovací jméno je e-mailová adresa, na kterou dostáváte zprávy v beta mailing-listu. Heslo se skládá ze síly vašeho PGP klíče v bitech nebo to může být pouze 2048 následované /0x a ID vašeho PGP klíče. Příkladem je něco jako 2048/0x37DA3C2E. Tyto údaje by měly být vyžadovány pouze poprvé, AmiUpdate si tyto informace následně uloží.
  • Následně budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla pro beta testovací FTP server (tyto informace jste obdrželi v uvítacím e-mailu).
  • po prvním stažení beta aktualizací vás program AmiUpdate požádá dvakrát o PGP passphrase (ve stejném dialogu). Pokud bude zadáno platné, vytvoří v systému proměnnou PGPPass, aby se již příště nemusel ptát. Samozřejmě by již mělo existovat přiřazení PGP: směřující do adresáře obsahujícího binární soubory PGP a váš soukromý PGP klíč.
POZNÁMKA:
  • Program AmiUpdate zobrazí pouze aktualizace systému, které lze použít na hardwarové platformě, na kterém běží. To znamená, že se nebudou zobrazovat aktualizace specifické pro platformu Sam440, když je spuštěn na počítači X1000.
  • Program AmiUpdate neobsahuje žádný způsob, kterým by mohl určit věk vašeho PGP klíče. Proto také nemůže zjistit, které aktualizace bude možné dešifrovat a které ne. Zobrazí pouze všechny dostupné aktualizace.

Některé beta aktualizace (ve skutečnosti jen velmi málo z nich) nepodporují program AmiUpdate. V důsledku toho je AmiUpdate nedokáže nainstalovat. V takovém případě ponechá rozbalenou aktualizaci v nastaveném adresáři pro rozbalování aktualizací (ve výchozím nastavení Ram:Unpacked), kde zůstanou připraveny k manuální instalaci. Od aktualizace systému AmigaOS 4.1 Update 6 by se to však nemělo stávat moc často.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming