ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Sériový debug výstup u Pegasose II.

Napsal Prober on .

Každý správný betatester by měl při hlášení problémů kromě obvyklého „ono to nefunguje“ přikládat také debugovací výpis. Vývojáři to tak prý mají rádi, i když si myslím, že si to až moc ulehčují  Nicméně debugovací výpis se může hodit i normálnímu člověku při řešení problémů se spouštěním Pegasose.

Řešení je naštěstí velice jednoduché, levné a v podstatě stačí propojit Pegasos pomocí laplink kabelu s jiným počítačem, na kterém běží nějaký ten terminál.

Software

Tady máme na výběr mnoho programů, takže člověk není omezen pouze na jednu platformu. Vytvářet logy lze tedy pod AmigaOS, Windows, Linuxem i MacOS…

Fungující programy:
  • Pod AmigaOS můžete použít vynikající Term;
  • Pod Windows, můžete použít Putty, TeraTerm Pro nebo Hyperterminal;
  • Pod Linuxem můžete použít minicom;
  • Pod OSX nebo jiných UNIX, BSD nebo Linuxových systémech můžete použít příkaz screen;
  • Pod MacOS můžete použít ZTerm.

Hardware

Hardwarové požadavky jsou naštěstí hodně minimální a v podstatě je nutné si pořídit obyčejný null modem, známější i jako sériový LapLink kabel, kterým oba počítače stačí vzájemně propojit. Ten lze naštěstí koupit i dnes v každém lepším obchodě a zkušenější i jej zvládnou vyrobit i sami.

laplink3m

Ty chytřejší z nás asi nejdříve napadne si ověřit, jestli náš hostitelský počítač je vůbec ještě vybaven sériovým portem. Mně tohle napadlo až ve chvíli, kdy jsem se snažil kabel narvat do interního VGA konektoru na desce. Nedal jsem se však zaskočit a jako zkušený člověk jsem rozdebral PC a po krátkém zkouknutí jsem si všimnul nezapojeného COM1 konektoru na základní desce. Ha, radost vyprchala ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že všechny podobné kabely jsem povyhazoval před pár lety jako naprostou zbytečnost. Takže zpět do auta a znovu do obchodu koupit za drahé peníze GIGABYTE accessory bracket COM port. V obchodě bylo nutno na chvíli zahodit hrdost a strpět trochu divné pohledy, co je to za blbce. Tady moc nedoporučuju snažit se zachránit situaci veselými řečmi o betatestování AmigaOS - výraz slečny v prodejně to stejně nijak nevylepší.

com bracklet

POZNÁMKA: Pokud na desce už nenajdete sériový port, lze si koupit i USB-Serial adaptér, který splní účel úplně stejně.

Nastavení sériového portu

Po připojení a propojení obou počítačů bude nutné správně nastavit COM port na straně hostitelského počítače (na obrázku nastavení programu Tera Term pod Windows 10).

com settings

Pokud se však rozhodnete použít k zachycení debug logu klasickou Amigu a její integrovaný sériový port, bude nutné vybrat nižší přenosovou rychlost např. 57600.

Sériový debug výstup na straně Pegasos II

Když už tedy máme propojeny oba počítače, musíme Pegasosu určit, aby začal odesílat požadované informace (v požadované úrovni) pomocí sériového portu na druhý počítač. Ihned po startu Pegasosu stiskneme ESC a tím se dostaneme do OpenFirmware, kde zadáme následující příkaz:

setenv os4_commandline serial DEBUGLEVEL=5 BAUDRATE=115200
POZNÁMKA: Pokud jste nastavili nižší přenosovou rychlost (viz. výše), musíte nastavit odpovídající hodnotu i zde.

Tímto jsme aktivovali sériový debug výstup a po spuštění terminálu a následném resetu se před námi objeví informace, které mohou pomoct nejem při betatestingu AmigaOS 4.1, ale i při diagnostice různých problémů se startem Pegasose. Výstup terminálu lze jednoduše přesměrovat i do souboru, což je ideální hlavně pro následné hlášení problému.

debug output

Samozřejmě, že tento sériový debug není výsadou jen Pegasose, ale lze jej zprovoznit na všech dnes podporovaných deskách pro AmigaOS 4.1. Jedinou vyjímkou je základní deska AmigaOne X1000, která nemá v základním vybavení sériový port. Avšak k jeho zprovoznění se na desce nachází dva konektory, kde stačí dokoupit za 5 liber speciální kabel z AmigaKitu. Avšak vzhledem k tomu, že se u nás nachází jen jeden X1000 počítač, nemá smysl se o tomto více rozepisovat.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming