ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Eye Viewer Berruguete

Napsal Amigoun on .

Multimediální víceúčelový program pro organizaci souborů na vašem HDD, prohlížení fotek a přehrávání hudebních souborů (na Aminetu pod názvem: EVBerruguete.lha).

eye1

Úvod

Také se vám již stalo to, že máte na svém harddisku spoustu souborů jako jsou fotky z dovolené z vašeho digifoťáku, různé obrázky natahané z internetu, ale také hudební soubory mp3 vašich oblíbených skupin nebo snad máte archiv zvuků wav, které používáte k práci? A tyto soubory se vám válí všude možně na harddisku, fotky jsou nepojmenované, hudba neroztříděná a vy máte sto chutí se konečně do toho pustit a udělat si pořádek.

Ale jak do toho? Spustit Directory Opus a prodírat se složkami? Naklikávat potom fotky jednu po druhé a přejmenovávat jednotlivé soubory? Spouštět Songplayer a nechávat si přehrávat intra jednotlivých mp3 souborů? - No to nás čeká hodně práce, nejde to nějak pohodlněji, přece se těch souborů už nakupilo dost!

Možná právě vám pomůže program, jehož recenzi jste začali číst. Dostává se k vám program typu jakéhosi průzkumníka, který vyčmuchá vaše datové soubory, vytvoří jejich seznam a pomůže vám při jejich prohlížení a organizaci. Tak s chutí do toho.

eye4

Možnosti programu a požadavky na systém:

Hlavními požadavky je OS 3.0+, CPU 68020+ a nějaká ta paměť. Pro slušnou práci užijete PPC a grafickou kartu, slušně se dá pracovat i na konfiguraci 68060 / 60Mhz s grafickou kartou podle libosti.

Program pracuje na bázi datatypes, které má každý amigista již dávno nainstalované (že?). Pro obrazové formáty užijete datatypy JPEG, ILBM, TIFF, PSD, BMP a jiné (tady doporučuji nejlépe projet aminet na soubory typu WarpDT* (bohužel shareware) nebo alespoň AkDT* (zdarma) a naistalovat potřebné.

Aby program uměl přehrávat hudbu a zvuky, budete potřebovat také knihovnu mpega.library a nějaké ty datatypy zvuků (např. WAV, AIFF, 8SVX apod., pomůže opět Aminet). Vyžadována je také knihovna reqtools.library a mathtrans.library, ale kdo je nemá, že?

Instalace programu

Instalaci provází grafický instalátor, jak jsme na Amize zvyklí, není zde žádné složité nastavování parametrů, stačí vybrat umístění pro program a také zde volíte jazyk, ve kterém program pracuje. Jelikož si recenzent (tedy já) zapracoval, máte k dispozici i češtinu (v kódování E2). Musíte nakopírovat i český font NewTopaz, který jsem pro tento účel počeštil. Na tomto místě musím podotknout, že podpora češtiny funguje, ale není klasická přes katalogy. Jednoduchá podpora vícejazyčnosti mi tedy neumožnila na několika místech ideální překlad (je zde znakové omezení), tak se předem omlouvám za takové šperky jako u přesunutí souborů nazvané "Odsun" a podobně. To jen na okraj. Pokud nemáte nainstalován OS 3.5+ nebudou se vám zobrazovat korektně ikony programu (program má ikony typu Glowicons). Až se program nainstaluje je ihned připraven k práci (tedy žádné restartování, jsme přece na Amize :)).

Struktura programu

Program si po spuštění otevře vlastní okno, takže se vám spustí na ploše Workbenche. Komu se líbí více otevření programu ve vlastním okně, může toto nastavit přes roletkové menu (pravá myška). Doporučuji toto udělat zvlášť v případě, kdy nemáte Workbench nastaven na Hicolor a vyšší. Pod roletkovým menu je pás nejpoužívanějších ikonek jako je nastavení aktuální složky, přizpůsobení obrázku do okna, ale také ikony na základní operace se soubory jako kopírování, mazání, přesun. Také je zde ikona pro zastavení přehrávání hudby.

eye2

Informační okno vpravo od pásu ikon slouží k zobrazení informací o zvoleném souboru (například počet obrazových bodů u grafiky, velikost v KB apod.). Dále v levé části je okno, kde se zobrazuje seznam souborů, které program našel v příslušné složce - a celá pravá část je vyhrazena pro zobrazení obrázků.

Práce s grafikou

Program je koncipován převážně pro zobrazení a organizaci grafických souborů. Pokud preferujete styl prohlížečů grafiky alá ACDSee Classic na nejmenované platformě, budete jistě spokojeni. Můžete hned vybrat složku, kde máte fotky a program načte všechny soubory (může zahrnout i podsložky, dle nastavení), které přehledně zobrazí v levém okně. Nyní kurzorem nebo šipkami brouzdáte seznamem a v pravé části se zobrazují aktuálně vybrané soubory. Seznam souborů můžete dokonce zobrazit jako miniatury, ale protože program musí každý soubor celý dekódovat, než vytvoří miniaturu, nedoporučuji funkci používat ani na extrémně rychlé konfiguraci.

Soubory je dále možné organizovat. Program umožňuje jejich kopírování, přesun nebo mazání. Zde je velmi pěkně řešeno například přesouvání fotek. Pokud se stane, že v cílové složce již daný soubor existuje, program ihned zobrazí miniatury obou souborů pro porovnání a vy můžete ihned upravit název souborů či soubor přepsat. Při prohlížení také můžete chtít, aby se program nezobrazoval jen v aktuální velikosti (tedy 100%) ale můžete nechat obrázky přizpůsobovat do okna. V případě, že chcete využít funkci zoom, je třeba mít 100% zobrazení. Navíc je zde bug, že zoom funguje pouze pro obrázky menší než je obrazovka programu. Obrázky je také možné vertikálně i horizontálně překlápět.

eye3

V neposlední řadě můžete nechat zobrazit prezentaci slideshow, a to i v nastavení pro celou obrazovku.

Práce s hudbou

Práce s hudbou je pouze na základní úrovni, nečekejte parádičky typu AmigaAMP s equalizery a podobně. Program prostě začne přehrávat mp3 nebo zvukový soubor v okamžiku, kdy na něj najedete v seznamu. Vy pak máte možnost buď zastavit přehrávání nebo jednoduše přejet na další soubor.

Podpora zvukových souborů slouží hlavně k účelům organizování, jsou k dispozici také základní operace se soubory jako v případě grafiky. Zvlášť výhodná se mi podpora zvuku líbí v mém případě, kdy mám archiv zvukových souborů například pro účely animovaného filmu a potřebuji například vybrat vhodný štěk psa, prostě projedu postupně všech 20 typů zaštěkání v seznamu a vyberu ten nejlepší.

eye5

Závěr

Přiznám se, že program tohoto typu mi už dávno chyběl. Jeho struktura je mi blízká svou přehledností a organizačními schopnostmi. Programů s podobným layoutem zase tak moc nebylo, namátkou vzpomenu MiniShowPicture, které ale vynikalo svou nestabilitou, některé jiné jsou zase dostupné pouze pro MorphOS.

Trochu horší už je rychlost vykreslování souborů. Přeci jenom nechat 060ku dekódovat pomocí datatypes fotky o velikosti 4Mpix je tak trochu týrání našeho oblíbeného stroje, pokud ale máte nějaké fotky nebo obrázky z dřívějších dob, je to jistě v pohodě. Takže závěr nechť si každý udělá sám za sebe, co komu vyhovuje.

Registrace

Ne nemusíte se bát, program je pouze E-Mail-Ware. Tedy když program nezaregistrujete, budete mít k dispozici omezený počet souborů v seznamu a budete ošizeni o podporu zvuku. Stačí ale jediný email s prosbou o registraci a uvedením vašeho jména a preferovaného jazyku programu a zanedlouho dostanete svojí personalizovanou registraci. Autor si takto zjišťuje, kolik Amigistů ještě dnes aktivně pracuje s Amigou a má případně zájem o jeho program.

Musím říci, poté co jsem program registroval, jsem dostal nabídku na jeho překlad do češtiny. Dlouho jsem neváhal a tak máte program i v češtině. Autor si mě postěžoval také na to, že situace okolo Amigy je ve Španělsku neslavná, jsou to jen samí osamocení jednotlivci, kteří se ani navzájem neznají. Ptal se na situaci u nás a byl příjemně překvapen, že máme vlastní internetový portál s diskuzí a podobně.

Díky ochotě autora a jeho nabídce mají proto čtenáři tohoto webu možnost okamžité registrace programu (zejména zahraniční, protože anglická verze), nebo pro české Amiga fandy (tedy česká verze), kterou je nutno vyplnit po instalaci programu po volbě registrace:

Sériové číslo Eye Vieweru Berrugete (Česká verze)

  • Jméno: Czech Amiga fans
  • Kód: 394159158146186391395156142150144391153179152208385106108392103394105383147114381127372109

Serial number of the Eye Viewer Berrugete (English version)

  • Name: Amiga Probers' visitors
  • Code: 387141157145174386105156143140143168161116369206153184176171177171183378142109376122367104

Nebo můžete si nechat poslat vlastní osobní registraci přímo od autora, který alespoň uvidí, že je o jeho práci zájem. Nyní se pravděpodobně přejde na vývojové prostředí Hollywood, aby se mohly implementovat nové funkce programu, ale na to si budeme muset ještě chvíli počkat :)

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming