ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

LHA 2.15 pro Amigu

Napsal Prober on .

Na Amize existuje široká řada komprimačních algoritmů, mezi kterými se nejvíce ujaly formáty LHA a LZX. Komprimační algoritmus LHA vytvořil Haruyasu Yoshizaki již v roce 1988, původně ještě pod názvem LHarc. LHA byl naportován na mnoho operačních systémů a dodnes je hlavním archivačním formátem na počítačích Amiga, i když uprostěd devadesátých let bojoval s formátem LZX. Hlavním důvodem je Aminet, největší archiv softwaru a souborů pro Amigu, který standardizoval implemantaci LHA formátu pro Amigu od Stefana Boberga.

Instalace

Koprimační utilitu pro Amigu si můžete stáhnout z aminetu. Jako první si tak budete muset stráhnout samoinstalační verzi Lha 2.15. Samotnou instalaci už není potřeba popisovat...

 

Rozbalování archivu

Rozbalování archivu je velice jednoduché a více možností je na Amiga platformě. Do příkazového řárku (PC) nebo do Shellu (Amiga) stačí zadat příkaz:

Lha x NázevArchivu.lha – archiv se rozbalí na místě, kde momentálně jste

Na PC je možné archiv rozbalit jen do místa, kde se zrovna nacházíte. Nicméně na Amiga platformě je možné upřesnit i místo, kam se má archiv rozbalit:

lha x NázevArchivu.lha ram: – archiv se rozbalí do ramdisku

nebo

lha x NázevArchivu.lha ram:MujAdresar/ - archiv se rozbalí do ramdisku do adresáře MujAdresar.

Pokud adresář neexistuje, utilita lha si jej vytvoří. Při rozbalování do adresáře je vždy nezbytné zápis ukončit lomítkem.

Tvorba archivu

Archiv lze vytvořit zápisem

lha a MistoANazevNovehoArchivu MistoKtereChciArchivovat/#?

Příklad 1: lha a ram:ZalohaSystemu sys:#? vytvoří v ramdisku nový soubor s názvem ZalohaSystemu.lha, v kterém bude archivováno vše na systémovém disku sys:. Zápis sys:#? znamená zarchivování všech soborů a neprázdných adresářů. #? odpovídá písíčkovému zápisu *.*.

Příklad 2: lha a ram:Turrican dh1:games/turrican/#? vytvoří v ramdisku archiv Turrican.lha, který bude obsahovat všechny soubory a neprázdné adresáře nacházející se na uvedeném místě, tedy na dh1:games/turrican/.

Bohužel pokud by v umístění byly prázdné adresáře, nebudou do archivu přidány. Přidání prázdných adresářů lze docílit přepínačem -e a přepínačem -r, tedy výsledný zápis vypadá takto: lha -e -r a ram:Turrican dh1:games/turrican/#?, nicméně zrovna ve whdload archivu Turricana prázdné adreáře nejsou.

Přehled některých užitečných přepínačů:

  • -e archivace prázdných adresářů;
  • -x zachování názvů cest;
  • -r zpracování archivu vzestupně podle názvu;
  • -Qh velikost Huffmanova bufferu, např. Qh64;
  • -b velikost I/O bufferu;
  • -V multivolume archivy (funguje do velikosti jedné diskety?).

Po nainstalování funkčního systému (Workbenche) vůbec není od věci vytvořit si lha zálohu za pomoci výše uvedených příkazů. Pokud se se systémem cokoli stane, stačí disk zformátovat (quickformat), nastartovat systém z diskety s podporou cf karet a systém rozbalit na původní partition. Ušetříte si tím spoustu času. Zálohu celého systému lze dosáhnout již zmíněným zápisem lha -e -x -r a cf0:ZalohaSystemu sys:#?.

Po vytvoření archivu je užitečné provést test, zda se archiv vytvořil správně. Toho lze dosáhnout příkazem lha t Cesta:NazevArchivu.lha.

Příkazem lha t ZalohaSystemu.lha jsem právě otestoval, zda je archiv v pořádku.

Pokud byste prováděli rozbalování většího archivu častěji, lze rozbalování risknout přepínačem -q, který nebude vypisovat průběh rozbalování (nebo i komprimace) na obrazovku, čímž se proces dekomprimace i komprimace výrazně zrychlí (cca na 1/4 času). Nicméně je zde riziko, že v případě chyby nebudete upozorněni.

Multivolumové archvivy v posledních verzích lha příliš dobře nefungují. Je ověřeno, že multivolumový archiv se dá spolehlivě vytvořit ve verzi lha 1.5. Místo multivolumových archivů spíše doporučuji používat HJSplit.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming