ReAmiga 4091 project

Zájem o využití SCSI řadičů na amigách oživil příchod redukcí od Acardu, SCSI2SD či ZuluSCSI. Rychlé SCSI na Amize existuje na turbo kartách, pomalejší pro Zorro II sloty a pro Zorro III? V podstatě dvě karty, FastlaneZ3, která navíc umí i rozšířit paměť, a pak - Commodore A4091. A když se dva firmwaroví inženýři setkají v garáži v Silicon Valley a začnou společně vytvářet hardware, vznikne z toho co? ReA4091!

Číst dále...

Amiblaster Deluxe

Amiblaster Deluxe je 16-bitová zvuková karta určená pro Zorro sloty. Je to evoluční následovník zvukové karty Prelude od A.C.T (Albrecht Computer Technik), přesněji repliky Prelude (první repliky). Právě replika Prelude a její možná omezení vedla Alexandera Engelhardta (Alf24de) k vytvoření Amiblasteru. Na práci na kartě se dále podíleli Matthias Hampel (Mattymuc) a Thomas Wenzel (TomSoniq).

Číst dále...

Access (Refit)

Access je dílem firmy Index Information Ltd., konkrétně Steva Rencontra a Micka Tinkera. V době svého vzniku (1997) se jednalo o unikátní zařízení. Tato unikátnost vycházela nejen z jeho stavby, ale také z použité technologie FPGA. Celé zařízení je totiž základní deska, kterou lze díky svým rozměrům umístit do standardní 5,25" pozice libovolné skříně/toweru, přesněji řečeno - pokud se tam vleze.

Číst dále...

Diavolo Backup 3.8 Pro

Napsal Prober on .

Každý majitel pevného disku po čase narazí na stejný problém: jak zazálohovat, nebo přenést na jiný počítač, nějaká data, a použít při tom co nejméně disket. Na Amigu existuje poměrně široký výběr nejrůznějších "backupovacích" (zálohovacích) programů, ale snad nejoblíbenější je Diavolo Backup.

Na rozdíl od většiny konkurenčních programů vám totiž Diavolo nenutí žádnou kompresi, nebo šifrování, ale nabídne vám některou z XPK knihoven, které jsou k tomuto účelu přímo určeny. Tím se stává flexibilním, a je možné používat i ve starších verzích nejnovější komprimační algoritmy (pokud jsou samozřejmě zpracovány jako XPK knihovna). Musíte si samozřejmě sehnat nějaké ty XPK knihovny, ale těch je na Aminetu spousta, takže nic nebrání tomu, aby jste s Diavolem používali střídavě třeba 20 kompresních algoritmů.

diavolo pro

Další výhodou tohoto systému je, že pokud máte pomalejší Amigu, můžete si nastavit některou z méně účinných, ale zato rychlejších knihoven. Vyhnete se tak zdlouhavému čekání na kompresi dat, která nakonec ani zkomprimovat nejdou (pro takový případ Diavolo má přímo volbu "bez komprese")...

Ti kteří znají starší verze Diavola a spustí si zatím poslední verzi 3.8, se patrně rozdělí do dvou skupin: jedni, kteří vlastní monitor a turbo kartu s pamětí, budou patrně nadšeni novým MagicWB vzhledem programu, a ti ostatní, kteří Amigu provozují na běžném televizoru, a paměti mají stále nedostatek. Diavolo totiž od poslední verze nejen "dospěl", ale také "povyrostl", takže nyní je sice 1MB paměti dost na spuštění ale ne na nějaké smysluplnější využití. Musím však uznat, že nové možnosti, které program má, se vyšší náročností na paměť bohatě zaplatí. Co je tedy nového?

Zaprvé má Diavolo Backup nový vzhled jak jsem již naznačil, je nejpatrnější změna v designu programu. Pro normální použití potřebuje 8 barev, ale pokud ho otevřete na obrazovce se 4 barvami, tak se ikon přizpůsobí, a stále vypadají "k světu". Kromě ikon v hlavním okně programu se změnily i ikonky reprezentující adresáře ve filelistu při výběru souborů k archivaci. Pro ty, kteří nemají již zmiňovaný monitor je však v globálních nastaveních možnost tyto nové ikony vypnout, a používat symboly známé z předchozích verzí. Dále do globálních nastavení přibyly gadgety pro výběr obrazovky (můžete si nastavit vlastní, nebo program přepnout na kteroukoliv veřejnou obrazovku) a nastavení fontu.

Poslední novinkou je výběr používaného filesystému (1.3, 2.0-3.0 a 3.1 nebo lepší). Protože je ale Diavolo zálohovací program, podívejme se teď na funkce, které ho obstarávají:

Backup

Nejvíce nových věcí, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, se objevilo v okně Backup (zálohování). Dříve, pokud jste chtěli zálohovat nějaký adresář, museli jste ho nejprve zvolit pomocí requestru, a pak vybrat soubory, které mají v připravovaném archívu být. Pokud jste takto pravidelně zálohovali např. soubory s daty o vaší firmě, museli jste pokaždé čekat než se příslušný adresář prohledá (což někdy trvá docela dlouho) a pak provádět zdlouhavé vybírání. S tím je nyní konec. Stačí, když si v menu "Project" spustíte nahrávání filtru, vyberete do kterého souboru se má uložit, označíte požadované soubory a ukončíte nahrávání filtru. Pokud pak budete chtít označit stejné soubory, stačí jen daný filtr nahrát. Filtrů můžete mít kolik chcete nejen na disku, ale také v paměti, takže pak můžete předvolené soubory libovolně kombinovat.

Pokud používáte ke komprimaci celých disket jen DMS a nevyhovuje vám, pak ho můžete směle nahradit Diavolem. Od verze 3.1 totiž umožňuje i komprimaci celých zařízení a to nejen disket ale i celých partition disku.

Pokud bude disk formátován pod některým ze standardních filesystémů (FastFile apod.), pak můžete dokonce zvolit i komprimaci jen obsazených bloků. Samozřejmě zůstala i stará funkce pro výběr adresáře disku, ale pokud máte vytvořen na disku nějaký assign, můžete Diavola odkázat přímo na něj. Příklad: na disku máte uloženy nějaké obrázky a nastavíte si na ně assign "PICS:". Pokud budete chtít zálohovat z tohoto adresáře a nechce se vám dlouze prohledávat disk, můžete do příslušného gadgetu zadat přímo PICS: o ostatní se postará Diavolo sám. Během celého vybírání souborů se v malém okénku dole zobrazuje počet označených souborů, jejich celková délka a kolik DD disket (mimochodem - můžete libovolně kombinovat diskety HD i DD) zaberou s předpokládanou kompresí (ta se zjistí z příslušné XPK knihovny). Zálohování však nemusíte provádět jen na diskety. Již v minulé verzi byla možnost provést backup i do souboru, nebo na SCSI zařízení. První možnost zůstala, ale u druhé bylo označení "SCSI" změněno na "Device". Proč tomu tak je poznáte hned po kliknutí na příslušný gadget. Objeví se okno, ve kterém můžete přepínat mezi "SCSI" a "Device". Nejprve se podívejme na Devices. Device umožňuje použít jakékoliv zařízení které máte k Amize připojeno jako záznamové médium. Zadáte jméno, a po jeho odeslání si Diavolo automaticky otestuje o jaké zařízení jde a jaká je jeho struktura. Na obrázcích vidíte pro ilustraci nastavení pro fmsdisk.device (simuluje na harddisku trackdisk.device - tedy "jakoby" diskety). Druhou volbou je SCSI. Předchozí verze umožňovala tímto menu ovládání streameru. Ve verzi nové ke streameru přibyly ještě i kazety DAT. Pokud by jste snad nebyli spokojeni s výsledky které nabídne autodetekce zařízení, můžete si je upravit pomocí rozsáhlých nabídek. V některých, většinou ne příliš příjemných, situacích potřebujete zálohovaná data obnovit. K tomu slouží příkaz

Restore

Při obnovování si nejprve vyberete odkud se bude obnovovat (soubor, diskety, SCSI..), pak se načtou informace o archivu a můžete nerušeně rozbalovat...

Nastavení

Kromě globálních nastavení obsahuje Diavolo Backup ještě nastavení pro Backup a Restore. Tyto nastavení se příliš nezměnila, takže jen stručně. U Backupu si můžete již tradičně nastavit tři úrovně komprese, a šifrovací algoritmus. Při výběru XPK knihoven se o každé vypíše stručná charakteristika, a případně si budete moci nastavit účinnost komprese. Mezi další volby patří například nastavovaní archivačních příznaků souborů, nebo zachovávání linků. U Restore je to ještě jednoduší prakticky jediné co lze zvolit je jak se má program zachovat, když narazí na dvě stejná jména.

Závěr

Diavolo je komerční software a prodává se ve dvou verzích: Normal a Pro. Kromě toho, že je normal verze asi o 30 dolarů levnější, nemá některé vymoženosti plné verze. Kromě funkcí které jsem popsal výše, má Diavolo i další funkce jako například scheduler ("plánovací kalendář" ve které si můžete nastavit, že se bude každý sudý pátek v měsíci od 12.30 provádět zálohování toho kterého adresáře) a další. Komfortem a šíří svých možností je Diavolo nejlepším zálohovacím programem, jaký je v současné době k dispozici. Rozhodně bych doporučil alespoň demo-verzi, která vám ukáže co všechno tento program dokáže.

Autor: Jiří Brossmann
Převzato z časopisu Amiga Review 12 se souhlasem Atlantida Publishing.

Diavolo Backup 3.8 Pro

Hodnocení: 8,5 z 10
+ pěkný design
+ volitelná komprese
+ snadné ovládání
- trochu vysoká náročnost na paměť
Autor: Miky Wenngatz
Cena: 90 DM (Pro 140 DM)

 

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming