irvingNa této fotografii z roku 1991 je zachycen Irving Gould, bývalý předseda představenstva společnosti Commodore, ve věku 72 let.Irving Gould (1919 - 2004) byl kanadský podnikatel, který se zasloužil o záchranu, ale zároveň i o bankrot společnosti Commodore.

Ale nejdříve je nutné se vrátit zpět až do roku 1965. Tehdy se Jack Tramiel, zakladatel a generální ředitel společnosti Commodore, rozhodl koupit kanadský řetězec obchodů Wilson's Stationers, aby si tak zajistil prodejní kanál pro své výrobky. Společnost Commodore byla založena v Kanadě a původně se zaměřovala na výrobu mechanických psacích strojů a kalkulaček.

A aby si mohl tento nákup dovolit, musel si půjčit 3 miliony dolarů od společnosti Atlantic Acceptance Corporation s úrokem 11%. 14. června 1965 však společnost Atlantic proplatila šek na 5 milionů dolarů a během několika dní se sama dostala do platební neschopnosti. To vedlo k tomu, že všechny své půjčky, včetně 3 milionů dolarů společnosti Commodore, musely být okamžitě splaceny. Jack Tramiel v té době hledal východisko z problémů a dohodl se na prodeji společnosti Wilson's Stationers.

Aby mohl splatit překlenovací úvěr, tak Irving Gould v roce 1966 koupil 17 % akcií společnosti Commodore za 400.000 dolarů. V následujícím desetiletí měla společnost opakovaně potíže a stále se obracela na právě Irvinga Goulda s žádostí o financování.

Koncem 60. a začátkem 70. let začaly japonské společnosti uvádět na trh psací stroje a kalkulačky za ceny, kterým se společnost Commodore nemohla vůbec rovnat. Jack Tramiel na to reagoval přechodem do nově vznikajícího oboru elektronických kalkulaček. Irving Gould měl v té době japonskou přítelkyni a sledoval také změny v japonském průmyslu. V polovině 70. let pak řekl Jackovi Tramielovi, že Japonci začínají vyrábět kalkulačky s elektronikou CMOS, které jim "nakopou zadek". Jack Tramiel tedy navštívil Japonsko, aby prozkoumal jejich produkty a zjistil, že svou technologii do USA neprodají. Japonské společnosti dokázaly společnost Commodore porážet nejen technologicky, ale i cenově. Společnost Texas Instruments, jeden z hlavních dodavatelů společnosti Commodore, se rozhodl následovat tento trend a uvedl na trh své vlastní kalkulačky za ceny dokonce ještě nižší, než za jaké prodával samotné součástky společnosti Commodore.

Irving Gould tak poskytl finanční prostředky na udržení společnosti Commodore v provozu v období, kdy byla vytlačena z obchodu s kalkulačkami. Jack Tramiel na to reagoval odkoupením společnosti MOS Technology, která dodávala mikroprocesory a přešla na trh s počítači.

Irving Gould a Mehdi Ali (tehdejší výkonný ředitel společnosti Commodore) byli také obviněni z toho, že v letech 1993 a 1994 způsobili zánik společnosti Commodore tím, že se dopustili řady chyb, například se snažili maximalizovat zisk výrobou levných zařízení a špatně uvedli Amigu na trh.

Poslední zprávy o Irving Gouldovi pochází z roku 1996, kdy bydlel ve svém domě na Bahamách. V té době si Irving Gould užíval důchodu a byl přesvědčen, že je stále občanem Kanady. Poslední informace je, že zemřel v roce 2004.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming