urban muellerUrban Müller je švýcarský počítačový programátor. Je také správcem největšího světového archivu softwaru a souborů souvisejících s Amigou známým jako Aminet. Je původním autorem kompresní knihovny XPK a Amiga verzí CSH (Unix C Shell). Je také tvůrcem programovacího jazyka Brainfuck. A i když byl tedy v Esolang komunitě poměrně známou osobou, tak podle všeho se však již esoterickým programováním nezabývá. V současné době je zaměstnán ve švýcarském vyhledávači search.ch. Ale nejdříve trochu něco z historie...

V roce 1991 věnovala společnost Commodore Switzerland klubu švýcarských studentů informatiky ICU jednu Amigu 3000UX, aby na něj mohla umístit vlastní FTP archiv (na adrese původní adrese amiga.physik.unizh.ch). A kromě toho, že server nabízel mnoho archivů pro AmigaOS, fungoval také jako oficiální informační FTP stránka systému Amiga UNIX. Na ten se každý den připojovalo až 40 uživatelů.

V lednu 1992 byl jmenován hlavním správcem tohoto archivu Urban Müller, který okamžitě zavedl systém .readme souborů, který dodnes definuje celý Aminet. 16. ledna je nový FTP archiv oznámen na comp.sys.amiga.misc. Brzy se celý archiv začal zrcadlit na serverech po celém světě až se v roce 1995 začal dokonce distribuovat na CD-ROM nosičích.

Aminet také ilustruje praktické využití metadatových schémat softwarovými repozitáři. Zprávy o denních přírůstcích do tohoto softwarového archivu byly automaticky zveřejňovány na Usenetu (de.comp.sys.amiga.archive) nebo si je bylo možné vyžádat ve formě e-mailového zpravodaje.

Většina programů na Aminetu byla public domain nebo shareware, ale softwarové firmy dávaly k dispozici i aktualizace a demoverze svých programů. Nyní je Aminet doplněn o stránky specifické pro jednotlivé platformy, které archivují software pouze pro AmigaOS 4, AROS nebo MorphOS.

aminet

Aminet byl raným pokusem o vytvoření centralizovaného veřejného archivu udržovaného samotnými uživateli, kterému předcházel pouze archiv Info-Mac. Cílem Aminetu bylo udržet komunitu sjednocenou a volně moci stahovat nový open source software, nové demoverze programů, záplaty a lokalizace programů pro Amigu, obrázky, audio a video soubory a dokonce i nápovědy nebo kompletní hry pro Amigu.

Na počátku 90. let 20. století byl Aminet rozšířen mezi zajímavými FTP stránkami a zhruba do roku 1996 byl také největším veřejným softwarovým archivem pro jakoukoli jinou platformu. Když však v letech 1996 až 1999 došlo k masivnímu rozmachu internetu, tak Aminet velice rychle zaostal za ostatními vznikajícími masivními PC archivy. V průběhu roku 2004 však došlo k havárii pevného disku hlavního zrcadla Aminetu a mnoho lidí začalo považovat celý projekt za mrtvý.

Naštěstí však přibližně ve stejné době Nicolas Mendoza již pracoval na vytvoření modernizovaného rozhraní, které indexovalo celý Aminet a poskytovalo pokročilé vyhledávací funkce a moderní uživatelské rozhraní pro navigaci ve stromové struktuře webu nazvané Amirepo. Zveřejnil také návrh, jak vylepšit vyhledávání přidáním označení pro jednotlivé architektury. Aby tak bylo možné rozšířit katalogizaci i pro systémy MorphOS, AmigaOS 4.x a Amithlon. Do té doby bylo možné rozlišovat systémy jen pro m68k, PowerUP a WarpOS.

Právě toto byla ideální chvíle, kdy se pokusil kontaktovat Matthiase Schelera a Urbana Müllera, o nichž bylo známo, že Aminet spravují. To se mu ale nakonec nepovedlo. Avšak na konci roku 2004 navázal Christoph Gutjahr kontakt s Urbanem Müllerem a vytvořil dokázali tak společně vytvořit tým, který měl snahu o Aminet dále pečovat.

Urban Müller poskytl nové hlavní zrcadlo a do něj byly přidány nevyřízené balíčky. Zároveň došlo k oficiálnímu nasazení rozhraní Amirepo od Nicolase Mendozy a Aminet tak byl oficiálně znovu spuštěn v únoru 2005.

Přidat komentář

Rozšíření Amig podle typu

Chart

  • 01 Running
  • 02 Strength Training
  • 03 Cycling
  • 04 Skating
  • 05 Swimming