Sam440-flex

Napsal Prober on .

Když firma ACube System uvedla na trh základní desky Sam440ep a Sam440-flex určené k provozu operačního systému AmigaOS 4.1, hned jsem chtěl mít jednu z nich doma. Ovšem s ohledem na jejich trochu vysokou cenu se mi to poštěstilo teprve nedávno. Mé rozhodnutí nakonec padlo na (v současné době) nejvýkonnější model desky Sam440-flex běžící na frekvenci 733Mhz. V minulosti se prodávala také deska továrně přetaktovaná na 800Mhz, ale ta se dnes již nevyrábí ani se neuvažuje o jejím opětovném uvedení do prodeje.

sam440_flex_01

Samotná deska je v provedení FlexATX, což znamená velikost 21.6 x 17 cm. Bez problémů se tak vejde do jakékoliv MicroATX skříně dostupné pro PC.

Srdcem desky je procesor PowerPC 440EP z dílny firmy AMCC na frekvencích 667 a 733 Mhz. Hlavní výhodou tohoto procesoru je to, že v jediném čipu je kromě procesoru obsaženo také několik dalších integrovaných zařízení (řadič DDR RAM, PCI, USB, Ethernet, sériové porty atd...). Procesor má velikost 35x35 mm a je vyroben v PBGA (Plastic Ball Grid Array) provedení. Při jeho výrobě byl použita CMOS (0.13 um) technologie, což umožnilo získat velice nízké nároky na spotřebu (verze s frekvencí 667Mhz potřebuje pouze 3.3W) a tudíž nepotřebuje žádné aktivní chlazení.

Nejzřetelnějším rozdílem proti menší desce Sam440ep jsou kromě samotné velikosti hlavně tři PCI sloty (obr.1), které umožňují rozšířit systém o další karty. První slot (nejblíže středu desky) běží na frekvenci 66Mhz, ostatní dva pouze na 33Mhz. Nejrychlejší slot je proto určen k osazení grafické karty.

Zde je také nutno brát ohled na typ napájení PCI karet, které musí podporovat 3V nebo duální 3V/5V. Pokud by jste chtěli použít PCI kartu napájenou 5V, může dojít až k poškození samotné desky. Naštěstí rozeznat typ nápajení dané karty není vůbec problém a vše je podrobně popsáno v manuálu. Každopádně jsou všechny sloty opatřeny varovnou samolepkou, která upozorní na možné riziko i odborníky, kteří čtou manuál až když je už pozdě :)

Jak jsem se zmínil již výše, první slot slouží k instalaci grafické karty. V současné době jsou zcela nejlepší volbou grafické karty ATI Radeon 9200 (64MB VRAM) nebo ATI Radeon 9250 (128MB VRAM) (obr.4). Použít lze samozřejmě i další (seznam naleznete na stránkách firmy ACube), ale s ohledem na výkon a ovladače bych volil opravdu jednu z výše uvedených. Za zmínku stojí, že se již pracuje na ovladačích pro řadu grafických karet ATI Radeon HD, které jsou mnohem dostupnější.

Osazení zbývajících dvou slotů už zůstává čistě na našich potřebách. Lze použít různé WIFI, TV nebo zvukové karty. Možností je rozhodně hodně, ale dva sloty nejsou zrovna moc. V mém případě druhý slot obsadila WIFI karta (obr.5) z nabídky internetového obchodu AmigaKit a v třetím slotu se usídlila zvuková karta SB Live!.

Další nezbytností je volba operační paměti. Zde moc na výběr není, jelikož je podporována pouze standardní SDRAM DDR RAM na frekvenci 266MHz s maximální kapacitou 512MB. Jelikož se na desce nacházejí dva sloty, lze si snadno spočítat, že maximální velikost paměti je 1024MB RAM (obr.2), což pro AmigaOS 4.1 opravdu bohatě stačí.

Horší je to však s počtem konektorů na zadní straně desky (obr.3). Jak sami můžete vidět, vyvedeny jsou pouze dva 10/100 Mbps Ethernet konektory, jeden sériový port, dva USB 2.0 porty (pro připojení USB myši a USB klávesnice) a jeden 3,5" stereo jack pro audio výstup. Pokud byste pátrali po možnosti připojení mikrofonu nebo linkového vstupu, byli by jste možná překvapeni stejně jako já.

A zde se právě musím zmínit o dvou největších nedostatcích této desky, které bych v této cenové relaci opravdu nečekal:

  • Prvním z nich je již zmíněná nepřítomnost dalších audio konektorů ze zvukové karty integrované na desce, což je klasický zvukový čip Cirrus Logic CS4281 (Realtek ALC655). Po pročtení zahraničních diskuzních fór se člověk doví, že k připojení dalších konektorů je na desce určen speciální expanzní konektor. Dobrá zpráva. Špatná je ta, že tento konektor je určen k připojení speciální expanzní desky, kterou firma ACube k desce nedodává a zatím jej ani nevyrábí. V současné době existuje pouze ve fázi prototypu. Tento problém se však částečně podařilo vyřešit instalací zvukové karty SB Live!.
  • Druhý nedostatek je pro mě nepochopitelná nepřítomnost backplate, což je plechový krycí plech na konektory, který se standardně dodává ke všem PC deskám. Zde pouze věřím, že bude k dispozici až po uvedení expanzního boardu, tak aby nebylo zapotřebí vyrábět dva různé typy.

Dalším nemilým překvapením bylo pro mě osobně zjištění, že interní USB konektor (obr.6) na desce je otočen o 180 stupňů než je dnes obvyklé. Jsem už zvyklý osazovat PC desky jako na běžícím pásu, proto mě ani nenapadlo uvažovat o jeho správném zapojení. Když se mi ale následně v systému nepřipojil flash disk, bral jsem to jako problém USB stacku. Když mi ale následně na stejném USB portu zajiskřila klávesnice a vyšel z ní nepříjemný zápach, začal jsem pojímat podezření, že tady není něco zcela v pořádku :)

Potupně jsem se musel chopil manuálu. K mému nemilému překvapení jsem se dočetl o správném zapojení interního USB konektoru. Ve stejnou chvíli jsem se s tikem v oku začal s deskou loučit. :) Naštěstí deska přežila bez vážnějších problémů, jen flash disk a klávesnici už nikdo používat nebude...

sam440_flex_20

To však byly jediné problémy a po kompletaci desky a celého systému přišla na řadu instalace samotného operačního systému.


Podporované operační systémy

V první řadě přišla na řadu instalace systému AmigaOS 4.1, kvůli kterému jsem si tuto desku vlastně pořídil. Vlastní instalaci systému popíšu někdy v samotném článku, proto se jí zde nebudu věnovat. Stačí však říct, že instalace proběhla zcela v pořádku a po několika málo minutách bylo vše připraveno k práci.

Jelikož mi však bylo už od začátku jasné, že AmigaOS nebude schopen plnohodnotně nahradit vedle stojící PC, začal jsem si zahrávat s myšlenkou instalace i některé z oficiálně podporovaných Linuxových distribucí. Optimistické informace na stránkách výrobce, že jsou kromě AmigaOS 4.1 a AROSu podporovány také distribuce CruxPPC, Fedora 9, FreeBSD, Ubuntu a Debian Lenny, vypadaly v první chvíli perfektně.

Realita však byla trochu jiná. Původně jsem si chtěl nainstalovat Ubuntu, protože jsem si na něj už za ty roky zvykl, ale nakonec se mi podařilo zdárně doinstalovat pouze Debian Lenny. Instalace Linuxu není na Sam440 zrovna snadná (pro běžného uživatele). Jen u Debianu je instalace zcela bezproblémová, protože je k dispozici speciálně upravené instalační CD. Pro instalaci Ubuntu musí být předem nainstalována jiná linuxová distribuce. Problém je v UBootu, pro který jsou nutné mírné úpravy v instalačním médiu daného systému, ale jak je provést už nikde nenajdete. Zde bych čekal mnohem lepší podporu ze strany samotné firmy ACube Systems. Koncový zákazník jistě nebude řešit, kde má co udělat. Naštěstí se na internetu objevily tři návody pro instalaci distribucí Debian Lenny, Ubuntu a CruxPPC.

Moje nadšení z myšlenky provozování linuxu však vyprchalo brzy po jeho spuštění. I když vše samozřejmě funguje jak má, rychlost systému je na dnešní poměry šíleně pomalá a rozhodně jej nelze používat na efektivnější práci. Nepomohl ani přechod z Gnome na KDE.


Nakonec

Sam440-flex je vynikající deska, určená především k běhu operačního systému AmigaOS 4.1. Nutné je podotknout, že je zároveň také jediná, kterou si dnes můžete pořídit zcela novou včetně plnohodnotné záruky. Vytknout se jí dá pouze vysoká cena, která bude pro mnohé pravým důvodem proč si jí nekoupit.

amigaos41

Rada zda-li si tuto desku koupit je těžká. Já osobně jejího nákupu nelituji. Pokud však používáte svou Amigu převážně jen k hraní starých, dobrých her, nebude Sam440 pro vás tím pravým.