WinUAE 3.4.0 a AmigaOS 4.1 Final Edition Update 1

V předchozím článku jsem popisoval nastavení emulátoru WinUAE a základní instalaci operačního systému AmigaOS 4.1 Final Edition. V tomto článku se zaměřím na instalaci aktualizace Update 1 a upřesnění nastavení emulátoru pro tuto verzi. A jak jsem psal už minule, nová aktualizace přináší kromě jiného možnost navýšení FAST RAM, což byla doposud jedna z nejbolestivějších problémů nejen pod emulací. Samozřejmě řadu novinek přinesla i nová verze WinUAE, ale o tom později.

Jako bonus přináší nová aktualizace i po dvou letech návrat češtiny do systému. Její další aktualizaci jsem převzal oficiálně po Víťovi Šindlářovi. A i když byla plně připravena 14 dní po vydání poslední verze systému, s jejím uvolněním se čekalo až doposud. A samozřejmě by to nebyl Hyperion, aby to zase nepodělal. Do první aktualizace po dvou letech nepřidal nejnovější verzi češtiny pro Update 1 (kterou má samozřejmě k dispozici), ale starou verzi z roku 2015. Marně jsem se snažil o její použití, ale prostě ne. Update 1 má být ve stejném stavu jako prelease verze systému pro X5000. Logiku tady nehledejte.

Instalace aktualizace Update 1

Když jsme úspěšně dokončili instalaci AmigaOS 4.1 FE popsanou v předchozím článku, budeme muset udělat ještě pár věcí, aby ta emulace byla úplná.

Nyní si stáhněte ze stránek Hyperionu nejnovější akutualizaci Update 1 a někam si jí uložte. Nyní přejdeme do nastavení emulátoru (F12) na záložku CD & Hard drives a zde si připojíme složku s aktualizací jako další disk. Toto je taky nová funkce emulátoru, v předchozích verzí toto nebylo ještě možné. Zde klikneme na tlačítko Add Directory or Archive…. Zde zadáme vše jako na obrázku a vybereme složku, do které jsme aktualizaci uložili. Vypnout volbu Bootable a OK (obr. 1).

Potom by se měl nový disk objevit v seznamu (obr. 2) a už stačí dát jen reset emulátoru, aby se změny projevily. Po opetovném spuštění se nám na ploše objeví ikona nového disku, v kterém najdeme samotnou aktualizaci (obr. 3). Tu stačí rozbalit, třeba na stejný disk (obr. 4).

Samotná instalace Update 1 je už snadná a zvládne jí každý (obr 5. – 10). Po dokončení instalace a následném restartu je vše hotovo. Nicméně pár věcí ještě budeme muset udělat.

Zvyšujeme kapacitu FAST RAM

Nyní si můžeme nastavit trochu použitelnější velikost FAST RAM v systému. A protože Hypperion není takové lásky aby to udělal za nás, musíme jako první upravit soubor startup-sequence ve složce S.

V něm nás zajímá nejvíce šestý řádek s parametrem C:BootLoader který upravíme následovně (obr. 11):

C:BootLoader COMMANDLINE=“NoRAMPager“

obr. 11

Tím jádru systému sdělíme, že chceme používat jako FAST RAM i paměť v Zorro III slotech. Ovšem pokud emulujeme grafickou kartu Picasso IV, je tak možno přidat pouze 512MB FAST RAM. Pokud však nainstalujeme grafickou kartu UAE_GFX, pak je možno nastavit až 1GB FAST RAM. O tom však později.

Nyní otevřeme nastavení emulátoru (F12) a přejdeme na záložku RAM. V sekci Advanced Memory Settings vybereme ze seznamu položku Z3 Fast Ram #1 a nastavíme jí na 512MB (obr. 12). Společně se 128MB FAST RAM na turbokartě tak dostaneme mnohem použitelnějších 640MB RAM. No a to je dost pro každého, nebo ne? 😉

obr. 12

Instalace síťové karty

Co by to byl za systém, bez připojení k internetu. Použijeme k tomu nejsnadnější způsob a tím je emulace síťové karty RTL8029 přímo pomocí emulátoru. Najdříve musíme otevřít nastavení emulátoru (F12), kde přejdeme na záložku Expansion. Tady budeme muset nejdříve povolit emulaci PCI můstku Mediator 4000MK2 od Elboxu (obr. 13) a následně síťové karty RTL8029 PCI. Nastavení si uložíme a celý emulátor spustíme raději znovu.

A nyní přejdeme k samotnému internetovému připojení v systému. Spustíme konfigurační editor Internet (Prefs/Internet), kde klikneme na tlačítko Nový… (obr. 15). V novém okně (obr. 16) zadáme název připojení (Název rozhraní) například Internet a jako Ovladač zařízení zvolíme soubor rtl8029.device. Nakonec stačí zatrhnou možnost Získat IP adresu ze serveru (BOOTP/DHCP). Tím máme vše připraveno a klikneme na Použít.

Tím se vrátíme do hlavního okna nastavení (obr. 17), kde jen klikneme na tlačítko Uložit. V nově otevřeném okně (obr. 18) potvrdíme, že víme co děláme. Bude následovat pokus o nastavení připojení k internetu (obr. 19) a pokud bude vše v pořádku, máme k dispozici aktivní připojení.

Instalace zvukové karty

Nyní se dostáváme k instalaci zvukové karty a k tomu opět použijeme nejsnadnější způsob a tím je emulace zvukové karty RTL8029 přímo pomocí emulátoru. Najdříve musíme otevřít nastavení emulátoru (F12), kde přejdeme na záložku Expansion. Tady budeme muset nejdříve povolit emulaci zvukové karty ES1370 PCI (obr. 20). Nastavení si uložíme a celý emulátor spustíme raději znovu.

obr. 20

Nyní budeme muset doinstalovat odpovídající AHI ovladač, protože ho Hyperion ze systému pro klasické Amigy odstranil. Stáhneme si tento archiv a rozbalíme jej do systému. Po následujícím resetu počítače spustíme konfigurační editor AHI (Prefs/AHI), kde ze seznamu nejdříve vybereme SB128: HiFi 16 bit stereo++ (obr. 21), pak v záložce přepneme na Jednotka 0, kde vybereme to stejné (obr. 22). Uložit a hotovo.

Instalace grafické karty UAEGFX

Ze všeho nejdříve si stáhneme si tento archiv a rozbalíme jej do systému. Tím máme připraveno vše po stránce softwaru a můžeme otevřít nastavení emulátoru (F12), kde přejdeme na záložku RTG board. V sekci RTG Graphics Card přepneme kartu na UAE Zorro III (*) a zvýšíme její paměť, u mně třeba 512MB (obr. 23). Nastavení si uložíme a celý emulátor spustíme raději znovu.

obr. 23

Po restartu vypadá samozřejmě vše úplně stejně, ovšem stačí si otevřít konfigurační editor ScreenMode a zmeny si všimneme hned (obr. 24). Na druhou stranu je třeba říct, že grafická karta UAEGFX je o trošičku pomalejší než emulace Picasso IV. Nicméně každé mínus sebou přináší i nějaké ty výhody a tou je v tomto případě možnost další zvýšení kapacity FAST RAM.

obr. 24

Zvyšujeme nastavení FAST RAM až na 1GB

Pokud jsme si tedy nainstalovali grafickou kartu UAEGFX, můžeme si dále zvýšit i kapacitu FAST RAM. Otevřeme nastavení emulátoru (F12) a přejdeme na záložku RAM. V sekci Advanced Memory Settings vybereme ze seznamu položku Z3 Fast Ram #1 a nastavíme jí na 1GB (obr. 12). Společně se 128MB FAST RAM na turbokartě tak dostaneme mnohem použitelnějších 1.218MB RAM. No a to je snad dost už pro každého, nebo ne? ???? Teoreticky by mělo jít nastavit až 1.6GB FAST RAM, ale k tomu jsem se ještě nedopracoval.

Závěr

Každopádně aktualizace Update 1 společně s novou verzí emulátoru WinUAE zase posunula možnosti emulace AmigaOS 4.1 FE o krok dopředu. Trochu mně mrzí neaktuálnost české lokalizace systému, ale tady začínám chápat Víťu Šindláře v marném boji s Hyperionem. Aktuální verze češtiny se tak má objevit až v Update 2. Nicméně i tato verze češtiny je plně funkční.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..