Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina

Od vypnutí portálu uběhlo už více než 14 dní a proto jsem se rozhodnul, že je zapotřebí upřesnit a vysvětlit několik málo věcí. A jelikož to nemůžu udělat na původním fóru (viz. níže), udělám to zde. A to ani ne pro místní komunitu, ale spíše pro lidi, kteří se v ní nepohybují a dostávám dotazy, co se to vlastně děje.

1. Krátká verze

Velice krátká verze je ta, že se mi pár lidí v čele s mým administrátorem původního diskuzního fóra Předsedou, pokusili zamezit přístup k portálu a kompletně mě od něj odstavit.

Velice mne překvapilo, že se to pokusili udělat násilně a nepokusili se předem se mnou nějak normálně dohodnout. Určitě bych byl radši, kdyby někdo pokračoval v práci na webu, kterému jsem věnoval osm let života. A tady nejde o nějaký pocit nedocenění, ale o základní lidskou slušnost. Bohužel, nezbylo mi nic jiného než celý web smazat. A stejní lidé co se pokusili portál ukrást, se pokouší dnes vykrást i jeho obsah.

2. Hodně dlouhá verze

Co všemu předcházelo

19. března 2016 jsem ještě na svém diskuzním fóru napsal jednomu pražákovi na jeho větu „my si chceme nechat portál„, že je idiot, tedy přesněji „grandiózní ukázka idiota„. Šlo mi hlavně o to, že je sice fajn, že chlapci si chlapci chtějí nechat portál, ale asi by to měli řešit hlavně se mnou. Následoval BAN na šest dní za urážku jiného člena fóra od Předsedy (člověk, kterého jsem před rokem sám pověřil administrací diskuzního fóra). Tomu jsem byl dokonce rád, protože byl na portálu konečně administrátor, který nedělal rozdíly. Navíc jsem porušil jedno ze základních pravidel, které jsem kdysi sám napsal.

Samozřejmě musím na rovinu napsat, že „grandiózní ukázku idiota“ jsem nepovažoval moc za urážku. U nás v Ostravě používáme k urážkám mnohem jadrnější urážky z větší části popisující pohlavní orgány, ale měl jsem si uvědomit, že pražáci jsou povahy jemnější.

Blíží se definitivní konec portálu

Hodil jsem to za hlavu a pokračoval dál v práci na e-shopu s věcmi pro Exovi, který dělám pro jeho ženu. Ještě ten den jsem proto potřeboval stáhnout některé věci, které jsem měl k dispozici na portálu. A než se proklikávat složitým menu na webu, stahuju většinu věcí přes FTP. Nicméně po několika pokusech o připojení stále vidím:

Stav:     Zjišťování adresy ftp.amigaportal.cz
Stav:     Připojování k 193.165.220.134:21…
Stav:     Připojení navázáno, čekání na uvítací zprávu…
Stav:     Nezabezpečený server, nepodporuje FTP přes TLS.
Stav:     Logged in
Stav:     Načítání výpisu složky…
Příkaz:     PWD
Odpověď:     257 „/“ is the current directory
Příkaz:     TYPE I
Odpověď:     200 Type set to I
Příkaz:     PORT 198,168,10,100,226,39
Odpověď:     200 PORT command successful
Příkaz:     MLSD
Odpověď:     425 Unable to build data connection: No route to host
Chyba:     Nezdařilo se získat výpis složky

Očividně nějaký problém, stát se to může. Kouknu na ICQ a vidím, že FCI (kluk, který několik let poskytoval bezplatně webhosting pro portál) je připojen. Zeptáme se hned. V 22:00 si začínáme psát a o půl hodiny potom, co jsme řešili jakoby technický výpadek z Martina vypadlo:

btw: ja jsem teda na foru uz drahnou tu dobu  nebyl,  cas nemam ani na to si poradne vyhonit :D, ale nejak se mnozej zvesti, ze jsi ve stavu getting crazy?  😀 😀 😀

A to už nebylo moc složité si domyslet, co se to vlastně děje. Po měsíci, kdy jsem se ukázal zase na portálu, napsal jeden příspěvek a hned dostal BAN a za další hodinu už mi nefungují FTP přístupy k vlastnímu webu… Navíc člověk, který se na portálu neukázal ještě delší dobu než já má najednou nějaké informace.

Konec portálu je tady

Po další hodině a půl se FCI najednou odpojil a FTP přístupy nefungují dodnes. Zůstal jsem sedět a přemýšlel jsem, co se to vlastně stalo. Předseda mně odstavil od přístupu k vlastnímu webu a stačila jedna změna v SQL databázi a ztratil bych ten web kompletně celý. Po osmi letech jsem tedy stál před rozhodnutím, jestli smazat veškerou svojí práci, kterou si většina lidí nedokáže ani představit.

Druhá varianta byla nechat si zablokovat přístupy a nechat si ten web v podstatě znárodnit několika pražákama, kteří pro tvorbu portálu neudělali vůbec nic.

Rozhodnutí to nebylo nejsnažší, ale moc možností na výběr jsem nedostal. Vyzálohoval jsem si nejdůležitější části a portál jsem smazal.

Předseda aneb statečný bojovníček za práva menšin

Samozřejmě s následujícími reakcemi na internetu jsem počítal, ale rozhodl jsem se tuhle skupinku lidí už ignorovat. Prostě poslední roky už byl strach vůbec na vlastní web přijít, aby člověk nemusel čelit urážkám od lidí, řešící si tam svoje traumata z dětství. Tady nejde o nějaký pocit nedocenění, ale jednoduše o kousek normální elementální slušnosti.

Tohle rozhodnutí ale rychle vzalo za své ve chvíli, kdy jsem si přečetl silácké reakce Předsedy na NYXu. Reakce připomínající chování malého dítěte, kterému vzali hračku. Takže si dáme popcorn a u téhle komedie nemůžu chybět.

NYX

Diskuze na NYXu

Jak se ukázalo později, nová doména amigamortal.cz (mimochodem hodně kreativní název) byla registrována už ve stejný den, tedy 21. 03. 2016. Počítal jsem tedy, že se se mnou spojí, ale zároveň to vylučovala jeho druhá věta o Loch Nessu. Samozřejmě logičtější byla možnost, že se pokusí původní portál zbaběle vykrást ze záloh, které měl k dispozici v tu chvíli jenom FCI.

S tím jsem si však hned vysvětlil, že nakládání se zálohami portálu si nepřeju. A tady se ukázalo to Předsedovo čecháčství a vychcanost. Den po smazání původního portálu je zaregistrována nová doména (mimochodem statečně zaregistrována pro jistotu místo na své jméno na registrátora) a původní data portálu by mohl získat jen ze záloh, ke kterým měl jako jediný přístup FCI.

A právě FCI by byl ten, který by ve finále nesl jako jediný případné problémy kvůli manipulaci se zálohami portálu. Přitom FCI je člověk, kterého si za ta léta neskutečně vážím.

Přesně opak Předsedy, kterého jsem si v posledních dnech přestal vážit totálně. Hrdina, který si dává velký pozor na to, aby jsem proti němu nemohl při vykradění původního webu podniknout nic. Dokonce se na fóru obklopil dalšími třemi administrátory (zatímco poslední rok to zvládal s přehledem sám) včetně FCIho, z kterého musíme udělat technického admina, protože má přece zálohy.

Znovu spuštění diskuzního fóra

Znovu spuštění diskuzního fóra samozřejmě není zásluha Předsedy, který to patřičně samolibě oznámil, ale právě FCIho. Toho jako jediného napadlo se o čtyři dny později zeptat, jestli by bylo možné z původního webu obnovit alespoň diskuzní fórum.

Cau a proc proste nenechas to forum bezet, portal chapu, ten si zlikviduj, ale u fora maj lidi opravnene pocit, ze je to vec spolecna.
Proste na forum zapomen a je to v klidu.
Popremejslej prosim.
M.

A s tím jsem samozřejmě neměl problém, protože si ho vlastně kdysi zaplatili lidi sami. Stačilo se normálně zeptat. Změnu licence na novou doménu jsem navedl v podstatě okamžitě a v těchto dnech probíhá ještě přepis samotné licence na VBulletin právě na Martina (je to trochu složitější proces, kde je třeba dokládat trochu více informací). Samozřejmě o tom Předseda nenapíše a mlátí se do hrudi, jaký je hrdina co to zachránil (tedy jeho nový tým).

3. Co bude s některými věcmi z původního portálu

Bohužel, z šesti denního BANu na diskuzním fóru se vybarvil doživotní BAN a speciální čestný bod v pravidlech „nového“ diskuzního fóra:

5. Zdržte se hodnocení konce bývalého Amiga portálu a jeho provozovatele Probera. Vše se odstraní. Zároveň zde nejsou vítány příspěvky o politice, náboženství nebo sexuální orientaci.

Nemám tedy možnost informovat o tom, co se stane s některými věcmi z původního portálu jako je knihovna, fotogalerie atd… Je smutné vidět, jak se tam nyní rojí spekulace o vykrádání obsahu původního webu. Samozřejmě nejzábavnější na tom je hlavně to, že o tom mluví hlavně ti, kteří nikdy ničím při tvorbě obsahu portálu nepomohli.

Samozřejmě o mně se tam nesmí mluvit, ale to přikládám tomu, že Předseda nestojí o to, aby se vědělo jak se to vlastně všechno stalo a za smazáním portálu stojí hlavně on. A že jeho nový web stojí jen na cizí práci. Prober je mrtev, nechť žije Předseda. Nejde se pak divit, že mně na fóru všichni pomlouvají a všechno dávají za vinu mně. Rád bych viděl, jak by se zachovali ostatní v mé situaci.

Na úvod musím hned říct, že nechci aby se jakýkoli obsah z původního portálu objevil na doméně amigamortal.cz. Ti dostali polovinu portálu – diskuzní fórum a tvorbu obsahu si mohou zajistit sami. Administrační tým je na to dostatečně velký, vetší než jsem měl kdykoli k dispozici já.

Zbytek věcí plánuji rozdělit mezi ostatní weby a lidi, kteří v průběhu let pro Amigu něco sami tvořili. A které portál v průběhu let spíše pomalu dusil.

V plánu tak mám převést všechny časopisy z původní knihovny do PDF podoby v plné velikosti bez vodoznaků, zveřejnit kompletní fotogalerii, všechny knihy od V.Krále, kompletní obsah Download sekce (hry atd…) a možná i štítků na diskety. Novým vlastníkům samozřejmě zařídím i povolení od původních autorů, na čemž mi vždycky tak trochu záleželo.

Někdy je mnohem lepší se slušně někoho zeptat, než se zajímat o právní stránku věci v případě krádeže. Já vím kluci, že na všechno máte právo.

Samozřejmě upozorňuji hned, že převod knihovny do PDF v rozsahu 6.817 stran trochu času zabere. Nicméně komu budou dané věci předány si rozhodnu sám.

4. CADA a probers.cz

Po pár dnech jsem si uvědomil, že kvůli pár grandiózním blbcům (hned se zabanuju) nemá smysl mazat můj druhý projekt, kterým je právě C.A.D.A. a tento blog. A právě C.A.D.A. je zaměřena hlavně na lidi, kteří se už v komunitě ve velké části nepohybují a pro Amigu sami kdysi něco tvořili. A těm jsou nějaké spory v dnešní komunitě ukradené.

5. Konec a zvonec

Trochu mně mrzí, že opouštím Amiga komunitu tímhle způsobem. Ale ukažte stádu na společného nepřítele, zabraňte se mu bránit a pak to nemůže dopadnout jinak. Novému amigamortal.cz týmu přeju lepší začátek a vytvořte něco nového, lepšího.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..