Hyperion, A-EON, Amiga Developer a Enhancer Software

Od doby co jsem tady psal poslední článek o A-EONu neuběhl ani půl rok a už je tady hromada nových informací. Bohužel, ani dnes nemůžu říct, že by se můj vztah k této firmě nějak výrazně změnil. O předčasném vydání AmigaOS 4.1 Final Edition jsem psal už minule, ovšem dnes přidám pár informací. Bohužel jako betatester systému jsem vázán NDA a nemůžu říct vše, co vím a co bych chtěl.

Amiga Developer

Jako další krok po spuštění AmiStore, internetového obchodu pro AmigaOS (3.x a 4.x) následovalo v říjnu letošního roku spuštění celkem ambiciózního projektu Amiga Developer. Jeho cílem je podpořit další vývoj programů a vytvořit systém placení přímo vývojářům. Tedy placený vývojářský program, který tady nebyl už hodně dlouhou dobu.

Firma v minulých letech začala skupovat autorská práva na různé programy a pod tímto projektem financuje jejich další vývoj a aktualizace. Nezřídka i u jejich původních autorů, kteří už Amigu už opustili. A-EON jim zajišťuje veškerou potřebnou infrastrukturu jako je vývojářské diskuzní fórum, SVN server a mailing list. Samozřejmě nejde zapomenout ani na velkou základnu betatesterů a překladatelů, které naverbovala i přímo mezi zkušenými betatestery OS4. To tady doposud osamoceni vývojáři neměli.

Celá myšlenka okolo celého projektu je zcela v pořádku. Dokonce se do tohoto projektu připojil i Dan Jedlička (Trixie), který původně uvažoval i o vstupu mezi vývojáře samotného systému.

Ale nebyl by to A-EON, aby v tom nebylo nějaké to ale…

Enhancer Software

V říjnu letošního roku vydala firma své tiskové prohlášení o připravovaných programech, které označila jako Enhancer Software. A tady by vás měly zarazit datatypy, třídy a hlavně Ringhio a SmartFileSystem2 – tedy věci, které byly doposud nedílnou součástí AmigaOS a zdarma. SFS2 snad odjakživa a notifikační systém Ringhio od roku 2008.

Už při uvedení AmigaOS 4.1 Final Edition bylo oznámeno, že souborový systém JXFS bude ze systému v příštích verzí zcela odstraněn a ze starých oddílů bylo možno data jen číst. V zákulisí se šeptalo, že se Hyperion rozešel s Joergem Strohmayerem (autorem tohoto souborového systému) a nebylo možné opravovat v něm nalezené chyby (Hyperion ani neměl práva k jeho distribuci). Teď se nejstaří a nejstabilnější souborové systémy Joerga Strohmayera pro AmigaOS 4.1 (SFS, SFS2) objevily v portfoliu A-EONu a čeká je podobný osud jako JXFS. V tomto případě zůstane v systému Hyperionu jen obstarožní FFS (FastFileSystem) a v příští verzi systému bude muset logicky přijít se svým vlastním, zcela novým souborovým systémem.

Stejně je tomu i v případě notifikačního systému Ringhio, který byl nedílnou součástí systému už od roku 2008. Jeho autorem je Max Tretene z firmy A-Cube Systems (výrobce desek SAM). Tady se musí uznat, že jej kompletně přepracovali na komoditu a nová verze přináší i podporu zvukových upozornění. Nicméně i s touto součástí systému je nutno se v příští verzi AmigaOS rozloučit.

Jako jediný klad lze považovat, že členem A-EONu se stal i Matthew Leaman. A ten se jako správný obchodník (majitel internetového obchodu AmigaKit) velkou měrou zasazuje taky za vznik verzí daných programů i pro AmigaOS 3.x.

enhancer_softwareNepříjemné důsledky

Celý tenhle byznys A-EONu má bohužel i své negativní dopady, jejichž nepříjemné důsledky se můžou projevit až v budoucnu. Všechno kolem AmigaOS se začíná až nepříjemně zpoplatňovat. Aplikace (SysMon, Ranger), aktualizace systému (AmigaOS 4.1 FE), ovladače (RadeonHD) i součásti samotného systému (Ringhio, SFS2).

Dlouhou dobu se vývoj systému přizpůsobuje předraženým počítačům z dílny A-EONu (X1000, X5000) a podpora pro ostatní platformy začíná upadat. Poměr majitelů X1000 i X5000 začíná mezi vývojáři i betatestery nepříjemně narůstat. Což samozřejmě znamená ubýtek betatesterů ostatních platforem.

To bohužel znamenalo i to, že jsem se musel mezi betatestery zapojit aktivně i já, i když jsem tam původně vstupoval jen jako překladatel. Ovšem nábor dalších betatesterů je plně věcí Hyperionu a mně nepřísluší jej komentovat.

Nicméně velké změny bude znamenat (v hodně daleké budoucnosti) hlavně implementace SMP (podpora více jader) a přechod na plně 64-bit architekturu, pro podporu více než 2GB RAM. Což jsou celkem ohromné změny, které mohou znament kompletní ztrátu zpětné kompatibility systému s původním softwarem. A to jen kvůli předraženým počítačům od A-EONu, které si nikdo mimo komunitu nikdy nekoupí.

Už dnes je nejlevnější platformou pro AmigaOS právě Pegasos II, který se dá pořídit z druhé ruky kolem 12.000,- Kč. Ovšem tady začíná být uř delší dobu trochu lepší volbou MorphOS. A jde hlavně o mnohem lepší podporu hardwaru desky. Jde hlavně o podporu řadiče disketové mechaniky, ovladače pro 1Gbit síťovou kartu, ovladače pro IEEE1394 porty a hlavně ovladače pro grafické karty série R300 – tedy až po nejvýkonnější Radeon 9800 Pro!

V AmigaOS týmu bohužel nejsou schopní lidi, kteří by byli schopni tvořit nové ovladače. Ať už jde o ovladače pro tři roky starou AmigaOne X1000 (stále chybí ovladače pro síťovou a zvukovou kartu) nebo právě zmiňovaný Pegasos. A i když si pořídíte jedinou podporovanou gigabitovou síťovou kartu s čipsetem Realtek RTL8169, stejně nakonec zjistíte, že Roadshow (TCP/IP stack v OS4.1) dokáže přenášet maximálně rychlostí 6MB/s. Vždyť to přece stačí 😉

A to je taky důvod, proč se AmigaOS nerozšiřuje na jiné PPC platformy, jako například MorphOS. Nejsou ovladače a nemá je kdo vytvořit.

AmigaOS 4.2

Nedá se říct, že by AmigaOS 4.2 vyšla v blízké době a že by přinesla nějaké velké změny, které by nebyly k užitku jen majitelům X1000/X5000. Co však jde říct celkem jistě už dnes je, že toho bude obsahovat méně a že se bude zase jednat o plně placenou verzi.

Připravme si peněženky 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..