AmigaOS 4.0 – Minulost…

Když jsem se rozhodl zprovoznit tenhle blog, chtěl jsem jen napsat pár článků o AmigaOS 4. Původně to mělo být všechno hodně pozitivní, politicky korektní, prostě ráj na zemi. Prostě ukázat výhody tohoto systému, popsat jeho skvělé stránky, herní možnosti, kompatibilitu s původním softwarem a tak dále. A když to tak po sobě pomalu čtu, začínám si připadat už jako starý negativní děděk, kterému se nic nelíbí. A proto chci napsat něco pozitivního o historii tohoto systému. I když už vím, že hned ten příští článek bude zase hodně negativní 😉 Nedá se ale nic dělat, jdeme na to.

Vývoj AmigaOS 4 si prošel dlouhou cestou a i když se může zdát, že se za těch jedenáct let vývoje posunul jen o jedno desetinné číslo v označení verze – opak je pravdou.

Vůbec první informace o AmigaOS 4.0 se objevily už v dubnu 2001, kdy naše mateřská firma Amiga, Inc. oficiálně zveřejnila informace, že plánuje zahájit vývoj nového, nativního PPC operačního systému pro Amigu. Bylo to přesně v době, kdy Amiga už měla svá nejlepší léta za sebou a jedinou cestou k dalšímu růstu se zdála být podpora PPC. Dnes už samozřejmě víme, že v té době už bylo pozdě na cokoli.

Nicméně v průběhu následujících tří měsíců byly za tímhle účelem kontaktovány dva vývojové týmy, které v té době už pracovali na kompatibilních operačních systémech – MorphOS a AROS. Hlavně MorphOS Team, který tvořili bývalí zaměstnanci firmy bPlan, byli s vývojem svého systému nejdále. Jeho vývoj byl zahájen už v roce 1999 a v době vyjednávání byla uvedena verze MorphOS 0.5 (květen 2001) pro klasické Amigy s PPC turbokartami. Samozřejmě oficiálně to bylo jen proto, aby se sjednotily různorodé týmy a společně se zaměřili hlavně na vývoj AmigaOS 4.

morphosDohodu se nakonec samozřejmě najít nepodařílo a proto byla v listopadu 2001 uzavřena smlouva s firmou Hyperion Entertainment, založenou v roce 1999 v Belgii. Vývoj systému však proti původnímu očekávání trval mnohem déle. Hlavním důvodem bylo to, že se původně měl přepsat pouze AmigaOS 3.1 pro podporu PPC architektury.

Částečnou podporu PPC přinesly už systémy AmigaOS 3.5 a AmigaOS 3.9. Za vývojem těchto systému však stála německá firma Haage & Partner, od které se po skončení vývoje nepodařilo získat zdrojové soubory. Proto firma Hyperion Entertainment musela vycházet ze zdrojových souborů verze 3.1. Což byl návrat o šest let zpět do roku 1994.

AmigaOS 4.0 Developer Prerelease (2004 – 2006)

Firma Hyperion Entertainment se však nakonec vydala úplně jiným směrem a nový systém začala psát v podstatě zcela od základu. Vývoj se protáhl o další tři roky a první předprodukční verze systému, určená hlavně pro vývojáře a betatestery, se objevila až 26 května 2004. Následovaly další tři roky, během kterých byly vydány čtyři aktualizace. Tyto předprodukční verze systému byly dodávány společně se základními deskami AmigaOne firmy Teron / Eyetech. První aktualizace z října 2004 přinesla kromě jiného i podporu základních desek MicroA1 firmy Teron.

Detailnější informace o změnách v jednotlivých aktualizacích doporučuju stránky Workbench Nostalgia.

wb_40_3AmigaOS 4.0 Final Edition (2006 – 2008)

Teprve na vánoce roku 2006 se objevila páta aktualizace, která byla konečně považována za finální verzi systému pro desky AmigaOne a Micro-A1. Po dlouhých sedmi letech tak byl systém dokončen. Na tuto zprávu však rychle zaregovala mateřská firma Amiga, Inc., která chtěla svůj systém zpět. Následoval dlouhý soudní spor ohledně práv na systém AmigaOS mezi firmami Amiga, Inc. a Hyperion Entertainment.

Soudní spor byl ukončen v září roku 2009, kdy obě firmy uzavřely mimosoudní dohodu, na jejímž základě firma Hyperion Entertainment získala exkluzivní celosvětová práva na AmigaOS 3.1, další vývoj, úpravu, komercializaci a prodej systému AmigaOS 4.x i všech jeho následujících verzí.

Nicméně i v průběhu tří let tohoto soudního sporu pokračoval další vývoj. To vedlo v únoru roku 2008 k uvedení verze tohoto systému i pro klasické Amigy 1200/4000 vybavené turbokartami CyberstormPPC a BlizzardPPC.

amigaos4box

AmigaOS 4.0 Classic pro majitele klasických Amig 1200/4000.

AmigaOS 4.1 (2008 – 2014)

Všechny předchozí verze byly dodávány jako aktualizace a byly uživatelům k dispozici zcela zdarma. To se změnilo s příchodem verze 4.1, která už byla prodávána za cenu 125€.

Tato verze také postupem času přinesla podporu několika dalších platforem. První byla uvedena betaverze pro desky SAM440 firmy ACube Systems (srpen 2008), brzy poté AmigaOne (září 2008) a v lednu roku 2009 pak verze pro základní desky Pegasos II.

V průběhu následujících šesti let se postupně objevilo šest aktualizací systému, které byly registrovaným uživatelům k dispozici opět zdarma. Nemá smysl rozepisovat podrobné změny v každé aktualizaci, ty se dají dohledat jinde.

Ovšem změnu v systému aktualizací znamenal v listopadu 2012 až Update 6. Ten začal používat již delší dobu známý program AmiUpdate od Simona Archera. Další aktualizace systému tak byly k dispozici okamžitě a nebylo nutné čekat dlouhou dobu na samostatné aktualizační balíky.

AmigaOS 4.1 Final Edition (2014 – ?)

Tento systém vydržel až do vánoc roku 2014, kdy byl uveden AmigaOS 4.1 Final Edition. O tom ale příště, jelikož si zaslouží samostatný článek…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..