A-EON – zachránce?

Dlouhou dobu jsem zvažoval, jestli podobné články jako je tento vůbec psát. Dost negativní a dovolující si něco kritizovat. Dlouhá léta co jsem vedl portál jsem se snažil být nestranný a vyhýbat se vlastním soudům. No ale začněmě…

Když se objevila firma A-EON Technology, kterou v roce 2009 společně založili Trevor Dickinson, Anthony Moorley a Ben Hermans (Hyperion Entertainment) a byl oznámen vývoj nového počítače AmigaOne X1000, vypadalo to jako dobrá zpráva po hodně dlouhé době.

Velké nadšení po dvou letech vystřídalo zděšení, kdy byl tento počítač uveden na trh a byla oznámena cena. I na dnešní dobu částka 3.055€ (83.593,- Kč) je jen těžce uvěřitelná a hodně lidem vyrazila dech. Pro uklidnění uživatelů byla první série nazvána First Contact (ten název je vtipně udržován dodnes) a cena vysvětlena náklady malosériové výroby a měla být po určitém čase snížena. Sníženy ceny se nakonec opravdu konalo, ale bylo vyřešeno pouze prodejem základní desky za 2.519€ (68.926,- Kč).

A1_X1000V roce 2012 došlo k restruktualizaci firmy a přesunu z Belgie do Wales ve Velké Británii. Anthony Moorley a Ben Hermans již nejsou akcionáři, nicméně jejím majitelem stále zůstává Trevor Dickinson a ředitelem se stal Matthew Leaman z Amigakitu.

To že se z prodeje počítače pokrývající sotva jeho „výrobní náklady“ stal výnosný bussiness dokazuje i to, že se pracuje na jeho nástupci AmigaOne X5000, který už je mezi betatestery a již probíhá vývoj ovladačů pro novou desku. Přitom pro původní desku vydanou před třemi lety nejsou ovladače hotovy dodnes (zvukový čipset, integrovaná síťová karta).

Dnes už se o přemrštěné ceně, která může zahambit i výkonnější stroje od Apple, nediskutuje a dění kolem tohoto počítače připomíná spíše pánský klub. Sám si často se svým Pegasosem II v betatestu připadám jako hodně chudý příbuzný na sociálních dávkách z východního bloku.

Za jeden z největších úspěchů lze považovat vývoj ovladačů pro grafické karty RadeonHD a Warp3D pro tyto karty, za kterými stojí Hans de Ruiter. V normání světě byste tyto ovladače v systému očekávali jako standard, ve světě A-Eonu si připravte 60€ za RadeonHD a 30€ za Warp3D. Celkem tedy 90€ (2.468,- Kč), což je 3x vyšší cena než samotná cena AmigaOS 4.1 Final Edition. Při cenách X1000 je to pár drobných a za svou práci si je Hans de Ruiter určitě zaslouží. Navíc je ocení i majitelé desek SAM460.

Pokud by tady činnost A-EONu končila, neměl bych zásadně s ničím problém. Ale…

Přístup Trevora Dickinsona však pomalu začal měnit svět AmigaOS. Jeho firma začala sponzorovat vývoj nejen ovladačů pro svou desku, ale začala skupovat největší komunitní weby pro Amigu (Amiga.org a Amigaworld.net) a autorská práva a zdrojové kódy pro různé aplikace. V roce 2014 tak získala Personal Paint a Aladdin4D. O rok později následoval ImageFX, Octamed, Ringhio, MultiViewerNG, TuneNet a DVPlayer. Samozřejmě to znamená zpoplatnění všech aplikací (až budou upraveny pro OS4).

Nicméně, z Trevora se stal nekorunovaný vlastník všeho, co se nějak dotýká AmigaOS 4.x. Rozhoduje na pozadí v podstatě o všem. Ať už jde o zavedení podpory více jader procesoru (SMP) nebo zcela nové grafické jádro, které nejsou dál než jen na papíře – tady však musím zmínit neexistující roadmapu vývoje systému a celkovou anarchii při vývoji systému (kvůli chybám Hyperionu). Tady jde už o zpoplatnění aktualizace firmwaru pro desky SAM460 a především o předčasné uvedení AmigaOS 4.1 Final Edition za 25{d2eadd80375f8a28a990beed0128466b83d183633f4cf20fa714cba1860ae223} původní ceny těsně po uvedení emulátoru WinUAE s podporou emulace PPC. A AmigaOS 4.1 Final Edition je v podstatě nedokončená betaverze AmigaOS 4.2, proto obsahuje tolik hlášených problémů, které se daří pomalu odstaňovat dokončováním jednotlivých komponent. A tady to vidím celkem špatně s uvolňováním bugfixů, protože by tím uvolnili velkou část 4.2.

Tady rozhodně nejde upřít obchodního ducha Trevora, u kterého se to teď učí všichni ostatní – A-Cube Systems (vůbec poprvé placená aktualizace firmware pro SAM460, spolupráce s A-EONem), Hyperion Entertainment (reorganizace společnosti a změna ředitele) i AmigaKit (Amistore, X1000, X5000, administrace webů A-EONu).

Jedním z vedlejších efektů je však i to, že se začíná zpoplatňovat pomalu úplně vše. Pomalu se mění i přístup samotných programátorů, kteří si už za svou práci nebojí říct o peníze (kdysi dobře fungovaly bounty). K tomu měl taky pomoct internetový obchod AmiStore. To podporuju, ale nelíbí se mi zpoplatnění kdysi freeware aplikací jako např. Ranger nebo ZTool. I když v tom druhém případě jde o sadu velice kvalitních aplikací, které za těch 5€ rozhodně stojí (navíc jsou kompletně v češtině).

Rozhodně se mi ale nelíbí vykupování integrovaných součástí systému jako je Ringhio nebo AmiUpdate a hlavně protěžování platformy X1000 (X5000) na úkor ostatních a uzavírání AmigaOS jen na svět A-EON Technology.

Jak by to vypadalo v ideálním světě

Přitom řešení by bylo celkem jednoduché a není třeba chodit příliš daleko – MorphOS. Ačkoli mi tento systém nikdy moc nesedl, nelze mu upřít mnohem logičtejší přístup ve vývoji.

Když přibližně v roce 2010 přestala firma Genesi vyrábět základní desky Pegasos II kvůli tomu, že nevyhovovala ROHS směrnici, ocitli se kluci z MorphOS Teamu přibližně ve stejné situaci. Měli funkční systém, ale hardware pro něj se najednou přestal vyrábět. A tady nastalo snad to nejlepší řešení a možná jen východ z nouze – použít staré Apple počítače s PPC procesory. Postupem času se počet podporovaných modelů rozšiřoval a dnes lze MorphOS spustit dokonce i na PowerBooku s integrovanou WI-FI kartou. Takže za cenu jedné X1000 vybavíte počítači všechny amigisty ve městě a ještě můžete uspořádat uvítací párty i s občerstvením.

Druhou věcí je čistě digitální distribuce a registrace systému. Zatímco zájemci o AmigaOS 4.1 musí i v roce 2015 objednávat fyzické CD nosiče, které jsou po většinu roku ve všech e-shopech nedostupné, uživatelé MorphOSu si mohou instalační CD stáhnout ze stránek systému ve formě ISO souboru. Firma Hyperion Entertainment celkem nedávno možnost instalačního CD nabídla také – ovšem až po zakoupení fyzického nosiče, u kterého naleznete sériové číslo, které vám umožní přístup do zákaznícké sekce webu, kde si jej lze stáhnout. Což je upřímně úplně k ničemu.

Důvod je jednoduchý – MorphOS má fungující ochranu proti kopírování vyřešenou registračním nástrojem RegTool, kterým je možné systém zaregistrovat (registrace je vázána na MAC adresu síťové adresy na desce) i zaplatit přímo online pomocí PayPalu (nejen). Bez registrace je systém plně funkční, jen se po 30 minutách provozu se znatelně zpomalí. Před nákupem si tak lze systém zdarma stáhnout a vyzkoušet, což u AmigaOS znatelně chybí.

AmigaOS 4.1 žádnou podobnou ochranu proti kopírování nemá a pokud si někde seženete instalační CD, jediné omezení je pouze chybějící sériové číslo umožňující přístup k aktualizacím. Proto je k dispozici pouze klasická distribuce fyzických nosičů nebo jen jako OEM verze k novým deskám.

A proč to nejde? Zavedení podobné online registrace a omezení by znamenalo značné změny v AmigaOS. To stejné platí i o přidání podpory Apple platformy – ovladače. A v situaci kdy ani po třech letech nejsou dokončeny ani ovladače pro základní komponenty X1000, si to asi domyslíte asi sami.

Těch důvodů je samozřejmě daleko více. O stavu a způsobu vývoje AmigaOS jsem se dozvěděl po nedávném vstupu do betatestu AmigaOS a to vezme člověku i ty poslední zbytky optimistického přístupu. Naneštěstí jsem pochopil, proč jsem předtím musel podepsat NDA 🙂

Remember when computing was fun?

funU AmigaOS 4.1 Final Edition je přiložena také hezká samolepka se sloganem „Remember when computing was fun?„. V poslední době se to „fun“ začíná trochu vytrácet. Vždycky, když se dneska podívám na ty GHz CPU (chceme více jader), GB RAM, SDL a AmiCygnix porty – si musím vzpomenout na AmigaOS bežíčí na 14MHz s 2MB RAM.